A- A A+

Znany kucharz David Gaboriaud poznawał tradycje kulinarne naszej gminy

David Gaboriaud, znany francuski kucharz, prowadzący programu kulinarnego David w Europie w Kuchni+ gościł dziś w Gminie Mszana, gdzie zapoznawał się z tutejszymi smakami i przepisami miejscowych gospodyń.

Była to wizyta w ramach jego kulinarnych podróży po Polsce, być może zaowocuje ukazaniem się przepisu np. na wielkanocny święcelnik w jednej z jego książek kucharskich.

David urodził się i wychował we Francji, jego mama jest Polką, a tata Francuzem. Do Polski David przyjechał osiem lat temu. Jest kucharzem z zamiłowania, organizatorem wielu warsztatów i pokazów kulinarnych, propagatorem "slow food" - idei celebrowania posiłków i delektowania się jedzeniem. Zwolennik tradycyjnych, regionalnych produktów spożywczych.

O smacznej mszańskiej kuchni David dowiedział się niedawno. Poleciła mu ją Dżeneta Bogdanowicz z Tatarskiej Jurty z gminy Krynki, która jest gminą partnerską Mszany.

Przyjechał do nas wraz ze współpracownikiem Michałem Matuszewskim. W Urzędzie Gminy panowie zostali poczęstowani tradycyjnym śląskim kołoczem, potem zjedli obiad (rolada, kluski, czerwona kapusta) przygotowany przez panie z KGW Mszana. Następnie pojechali do Izby Regionalnej w Gogołowej, gdzie specjalnie dla nich panie z KGW Gogołowa przygotowały świąteczny żurek, a gospodynie z Połomi pokazały, jak upiec święcelnik. Przy okazji zaprezentowały też tradycyjne potrawy kojarzone ze świętami Bożego Narodzenia - moczkę i makówki.

- Potrawy, jakie na co dzień gotuje się w domach, kultywowane przez pokolenia, to najlepsza i najciekawsza kuchnia. W moich kulinarnych podróżach szukam nie tylko przepisów, ale przede wszystkim historii z nimi związanych - mówił David Gaboriaud.

Być może nie była to jego ostatnia wizyta w naszej gminie.

 

  • dawid_gaboriaud_w_mszanie_01
  • dawid_gaboriaud_w_mszanie_02
  • dawid_gaboriaud_w_mszanie_03
  • dawid_gaboriaud_w_mszanie_04
  • dawid_gaboriaud_w_mszanie_05
  • dawid_gaboriaud_w_mszanie_06
  • dawid_gaboriaud_w_mszanie_07
  • dawid_gaboriaud_w_mszanie_08
  • dawid_gaboriaud_w_mszanie_09
  • dawid_gaboriaud_w_mszanie_10

Przedsiębiorcza Mszana

cpr certification online
cpr certification onlinecpr certification online

Facebook

CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Gminy partnerskie

Jubilaci

W kwietniu swoje jubileusze obchodzą:


 93 lata
Anna Wachtarczyk z Mszany
88 lat
Marta Rduch z Mszany
87 lat
Adelajda Matloch z Mszany
85 lat
Anna Szmid z Połomi
84 lata
Alojzy Krzyżok z Mszany
Helena Marek z Mszany
83 lata
Dorota Pawełek z Połomi
Jan Brzezik z Mszany
Agnieszka Andreczko z Połomi
82 lata
Leon Paloc z Mszany
Teresa Szołtysek z Mszany
Maria Musioł z Połomi
81 lat
Anna Smozik z Połomi
Felicja Sosna z Mszany
Rudolf Winkler z Gogołowej
Walter Pawliczek z Połomi
Anna Wita z Połomi
Agnieszka Nowak z Gogołowej
Gertruda Płaczek z Mszany
80 lat
Irena Młotek z Mszany

Z tej okazji wszystkiego, co w życiu najlepsze, dużo zdrowia, radości, pociechy z dzieci i wnuków życzy Jubilatom

Wójt Gminy Mszana
mgr Mirosław Szymanek