A- A A+

Po sesji Rady Gminy - budżet, nagrody w dziedzinie kultury i kolejny honorowy obywatel

Uchwały budżetowe, Program Ograniczenia Niskiej Emisji, dotacja na patrole ponadnormatywne dla policji i regulamin przyznawania nagród w dziedzinie kultury - to były najważniejsze tematy wczorajszej sesji Rady Gminy Mszana. Rada podjęła także uchwałę w sprawie przynania tytułu Honorowego Obywatela Gminy pośmiertnie pani Marii Chorowskiej.


O Wieloletniej Prognozie Finansowej i budżecie Gminy Mszana na 2018 rok piszemy więcej tutaj.

Radni kolejny rok z rzędu zdecydowali o przekazaniu środków finansowych dla Policji. Planuje się przekazać z dochodów własnych 20.000,00 zł z przeznaczeniem na patrole ponadnormatywne na terenie gminy. Warunki przekazania środków finansowych określi porozumienie pomiędzy Wójtem Gminy, a Komendantem Powiatowym Policji w Wodzisławiu Śl. Radni zwracali uwagę, aby policja zwiększyła ilość patroli w godzinach nocnych w każdym z sołectw, zwłaszcza w miejscach takich jak altany w centrach miejscowości.


Na sesji przyjęto "Program Ograniczenia Niskiej Emisji dla Gminy Mszana w latach 2018 - 2022", który stanowi załącznik do wniosku Gminy o umorzenie pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Przypomnijmy, że środki z tego umorzenia będą wykorzystane na dotacje do wymiany pieców dla mieszkańców.


Rada Gminy, na wniosek Wójta i Komisji Spraw Społecznych podjęła uchwałę ustanawiającą nagrody za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury. Od kilku lat w naszej gminie są już przyznawane nagrody Wójta za wysokie osiągnięcia sportowe. Nagrody w dziedzinie kultury mogą być przyznawane osobom fizycznym lub prawnym, a także innym podmiotom na podstawie oceny całokształtu działalności lub osiągnięć o istotnym znaczeniu, w danym roku kalendarzowym. W celu wyróżnienia, uhonorowania oraz wyrażenia uznania dla osób i podmiotów w sposób szczególny przyczyniających się do tworzenia, upowszechniania, rozwoju i promocji kultury ustanowiono cztery kategorie nagród:
1) Nagrodę Artystyczną Gminy Mszana (za wybitne dokonania w szczególności w takich dziedzinach sztuki jak: teatr, taniec, muzyka, literatura, film, fotografia, sztuka plastyczne, sztuki audiowizualne);
2) Nagrodę Gminy Mszana za Upowszechnianie Kultury (przyznawana jest animatorom i menedżerom kultury będącym osobami fizycznymi, prawnymi lub innymi podmiotami, w tym także grupami nieformalnymi za znaczące osiągnięcia w zakresie upowszechniania kultury, w szczególności w zakresie: animacji i organizacji wydarzeń kulturalnych, edukacji kulturalnej i artystycznej, wspomagania artystycznej twórczości amatorskiej, popularyzacji różnorodnych dziedzin kultury i sztuki);
3) Nagrodę Gminy Mszana za Całokształt Działalności (może otrzymać osoba, której działalność w dziedzinie twórczości artystycznej lub w zakresie upowszechnia kultury w znaczący sposób wiąże się z Gminą Mszana lub sprawia, że Gmina Mszana jest rozpoznawalna w kraju lub za granicą);
4) Nagrodę Okolicznościową Gminy Mszana (mogą być przyznawane osobom fizycznym lub prawnym, a także innym podmiotom, w tym także grupom nieformalnym na podstawie oceny działalności lub osiągnięć o istotnym znaczeniu, za dokonania w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury albo z okazji jubileuszy działalności twórczej, artystycznej lub jubileuszu działalności w zakresie upowszechniania kultury). W każdej z wymienionych kategorii wysokość nagrody jest stała i wynosi 1.000,00 złotych.


Podjęto również uchwałę w sprawie nadania pośmiertnie tytułu „Honorowego Obywatela Gminy Mszana”, pani Marii Chorowskiej, która w okresie II wojny światowej uratowała żydowskiego więźnia obozu KL Auschwitz, uczestnika tzw. "marszu śmierci", a po wojnie była aktywną działaczką społeczną, członkinią Koła Gospodyń Wiejskich i założycielką zespołu folklorystycznego „Mszanianka”.

 

  • sesja_rady_gminy_mszana_01
  • sesja_rady_gminy_mszana_02
  • sesja_rady_gminy_mszana_03

Przedsiębiorcza Mszana

cpr certification online
cpr certification onlinecpr certification online

Facebook

CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Gminy partnerskie

Jubilaci

W kwietniu swoje jubileusze obchodzą:


 93 lata
Anna Wachtarczyk z Mszany
88 lat
Marta Rduch z Mszany
87 lat
Adelajda Matloch z Mszany
85 lat
Anna Szmid z Połomi
84 lata
Alojzy Krzyżok z Mszany
Helena Marek z Mszany
83 lata
Dorota Pawełek z Połomi
Jan Brzezik z Mszany
Agnieszka Andreczko z Połomi
82 lata
Leon Paloc z Mszany
Teresa Szołtysek z Mszany
Maria Musioł z Połomi
81 lat
Anna Smozik z Połomi
Felicja Sosna z Mszany
Rudolf Winkler z Gogołowej
Walter Pawliczek z Połomi
Anna Wita z Połomi
Agnieszka Nowak z Gogołowej
Gertruda Płaczek z Mszany
80 lat
Irena Młotek z Mszany

Z tej okazji wszystkiego, co w życiu najlepsze, dużo zdrowia, radości, pociechy z dzieci i wnuków życzy Jubilatom

Wójt Gminy Mszana
mgr Mirosław Szymanek