A- A A+

Kluby, grupy

HARCERSKI KLUB PODRÓŻNIKA „RÓŻA WIATRÓW”

Działa w Ośrodku Kultury i Rekreacji w Mszanie od 2001 roku. Klub zrzesza młodzież nie tylko z Mszany, ale także z całego terenu powiatu wodzisławskiego. Jego pracą kieruje harcmistrz Tadeusz Gwóźdź.

Członkowie klubu biorą udział w obozach zagranicznych oraz obozach na terenie Polski z udziałem skautów z różnych krajów Europy takich jak: Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Czechy, Holandia, prowadzą też korespondencję utrwalającą kontakty ze skautami na całym świecie. 

W celu lepszego poznania języka angielskiego przez harcerzy, jak i mieszkańców Mszany, realizowane są wyjazdy na obozy językowe w Londynie.

Członkowie klubu gotowi są także nieść pomoc ludziom potrzebującym, czego przykładem jest współpraca z organizacjami pozarządowymi, takimi jak: Polski Związek Niewidomych, gdzie uczą się praktycznej pomocy osobom niewidomym oraz współpraca z Fundacją Polskiego Konwoju Kultury, polegająca na zbiórce książek i artykułów szkolnych z przeznaczeniem dla polskich dzieci w Rumunii.

Podczas zbiórek i spotkań harcerze zdobywają stopnie i sprawności harcerskie, na przykład: tłumacza, przewodnika, poligloty itd. Prowadzone są również szkolenia z ratownictwa medycznego i wodnego. Zimą grupa udaje się na kilkudniowe, górskie wyprawy, które nazywane są „szkołą przetrwania”. W związku z częstymi wyjazdami zagranicznymi, harcerze kompletują biblioteczkę klubową, która zawiera przewodniki, mapy, informatory oraz literaturę harcerską.

Więcej informacji i zapisy na stronie: http://www.hkproza.pl/

 

GRUPA TWÓRCZA „FORMAT”

17 maja 2007 roku w Ośrodku Kultury i Rekreacji w Mszanie odbył się wernisaż wystawy malarstwa rodziny Holeszów. Autorzy opowiadali barwnie o swoich inspiracjach, wizjach, a także o trudach praktycznego wcielania w życie swoich fascynacji. Spotkanie to doprowadziło do zawiązania grupy malarskiej. Dzięki funduszom pozyskanym wówczas ze środków Programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce „Działaj Lokalnie V” w ramach konkursu grantowego ogłoszonego przez Fundusz Lokalny „Ramża” zostały zakupione niezbędne materiały i zaczęliśmy malować.

Grupa Twórcza “Format” działa przy Wiejskim Ośrodku Kultury i Rekreacji w Mszanie. Zorganizowała m.in. 2 plenery malarskie, wystawy w “Galerii z Książką”, aukcje obrazów w czasie dożynek gminnych. W marcu 2009 w czasie nasi twórcy wzięli udział w odbywającej się w Zakopanem Ogólnopolskiej Konferencji Liderów Kultury, urządzili tam wystawę swoich prac.

Dzisiaj grupę „Format” stanowią: Anna Kokot, Gertruda Zerzoń, Jerzy i Edyta Bednarscy, Adam Brudny oraz Brygida Brudny.

W lutym 2009 grupa poszerzyła swoją działalność o rękodzieło artystyczne i do grupy dołączyły osoby, które tworzą na szydełku: Stefania Winkler, Janina Koszut, Urszula Wolny, Halina Nogły, Wanda Smyczyk, Blandyna Grzegoszczyk, Beata Pogorzelska, Jadwiga Wałach, Róża Laskowska.

Kontakt: GOKiR Mszana, tel. 32/ 472 00 76, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., www.gokir-mszana.pl

 

KLUB SKATA

Od 1991 roku działają  przy Gminnym Ośrodku Kultury i Rekreacji w Mszanie miłośnicy śląskiej gry w skata. Spotykają się nie tylko w celach towarzyskich, ale głównie po to, aby realizować swoje hobby. Założycielami klubu byli Jan Haśko, Teofil Grabiec i Arkadiusz Wala. Na początku liczył on 11 członków. Prezesem został Jan Haśko. W tym czasie, członkowie grali amatorsko w karty we własnym gronie, natomiast w późniejszym okresie mszańska grupa zaczęła odwiedzać inne sąsiednie kluby. Po dwóch latach działalności drużyna została zgłoszona do rozgrywek ligowych. W roku 1995 awansowała z ligi okręgowej do III ligi, a po roku do II ligi. W roku 1997 mszański klub zdobył puchar Polski w rozgrywkach skatowych. Niestety w 2002 roku nastąpił spadek drużyny do III ligi. W sezonie 2008/9 klub z Mszany grał w I lidze! Niestety, nie udało się utrzymać najwyższego poziomu i teraz znowu jesteśmy w lidze II.

Obecnie prezesem klubu jest Jerzy Polnik. Na spotkania przychodzi systematycznie 6 graczy. Spotykają się  raz w tygodniu na rozgrywkach klubowych.

Kontakt: GOKiR Mszana, tel. 32/ 472 00 76, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., www.gokir-mszana.pl

Klub skatowy działa także przy Ośrodku Kultury w Połomi. Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., www.gokir-mszana.pl

 


Przedsiębiorcza Mszana

cpr certification online
cpr certification onlinecpr certification online

Ultimate Facebook Like Box Slider

CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Gminy partnerskie