A- A A+

Kultura

Działalność kulturalna skupia się wokół Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Mszanie. Instytucja ta powstała we wrześniu 2012 r. z połączenia wiejskich ośrodków kultury w Połomi i Mszanie. Działalność GOKiR to przede wszystkim stworzenie mieszkańcom warunków do sięgnięcia po kulturę, a także zapewnienie oferty rekreacyjnej.

W trzech ośrodkach kultury (Mszana, Połomia i Gogołowa) organizowane są zajęcia stałe - od nauki gry na instrumentach muzycznych, tańca, rytmiki dla najmłodszych czy rękodzieła, po teatr i zespoły wokalne (jest to grupa młodzieżowa "She" (Połomia) i Gminny Zespół Wokalny "Horyzont" działający we wszystkich sołectwach gminy Mszana).

Ponadto młodzi aktorzy-amatorzy uczą się podstaw teatru w grupie "Zza szafy" (Ośrodek Kultury w Gogołowej), zaś nieco starsi pracują nad spektaklami w Ośrodku Kultury w Połomi pod szyldem grupy teatralnej "Kredens".

GOKiR to także organizacja imprez plenerowych: koncertów i pikników oraz wycieczek w różne zakątki naszego kraju. Nie brakuje także wyjazdów sezonowych, na przykład cotygodniowych "wypadów" na narty.

Mówiąc o rekreacji warto pamiętać o prężnie działających klubach skata sportowego. Zespół GOKiR Mszana w sezonie 2012 zdobył tytuł Mistrza Polski, natomiast klub GOKiR Połomia reprezentuje gminę w II lidze i lidze okręgowej. Pod egidą Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji działa także szereg organizacji. W każdym z trzech sołectw funkcjonują koła gospodyń wiejskich, w Mszanie i Połomi są także związki emerytów i rencistów, istnieją ponadto zespoły folklorystyczne: Mszanianka i Połomianka.

Kultura w gminie to także inne organizacje i instytucje działające we współpracy z GOKiR. Sztandarowym przykładem współpracy urzędu gminy, rad sołeckich i GOKiR-u jest organizacja dożynek gminnych. To największa impreza kulturalna w Mszanie. Poza tym rady soleckie organizują odrębne imprezy kulturalno-rekreacyjne jak chociażby pikniki czy festyny.

Bogaty program kulturalny dla dzieci i młodzieży oferują oczywiście szkoły. Uczniowie są także aktywni podczas imprez organizowanych poza murami placówek oświatowych.  Poza tym kultura to Gminna Biblioteka Publiczna w Mszanie, która ma filie w Połomi i Gogołowej, gdzie w grudniu 2012 r. do dyspozycji czytelników oddano nowe pomieszczenia (w budynku miejscowej szkoły).


Przedsiębiorcza Mszana

cpr certification online
cpr certification onlinecpr certification online

Ultimate Facebook Like Box Slider

CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Gminy partnerskie