A- A A+

Po sesji Rady Gminy: podatki od budynków lekko w górę, przedsiębiorcom będzie łatwiej. Wzrośnie opłata za śmieci

O 1,9 % (o tyle wzrósł wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w I półroczu 2017) wzrosną w przyszłym roku podatki od nieruchomości w Gminie Mszana.

 

Na dotychczasowym poziomie pozostanie podatek od nieruchomości za budynki pod działalnością gospodarczą oraz podatki od środków transportu. - Chcemy przyciągać kolejnych inwestorów i ulżyć małym, rodzinnym firmom - mówi wójt Mirosław Szymanek, który zaproponował takie stawki, a Rada Gminy większością głosów uchwaliła je na sesji Rady Gminy 6 listopada.


Pozostanie także na dotychczasowym poziomie - 25 zł rocznie - podatek od psa oraz stawka opłaty targowej - 15 zł za mb.
O kilkanaście groszy wzrośnie stawka podatku rolnego - ustalana na podstawie średniej ceny skupu żyta, a o ok. 1 zł stawka podatku leśnego, ustalana na podstawie średniej ceny sprzedaży drewna.
Z tytułu podwyżki podatku od nieruchomości do budżetu gminy wpłynie o 64,3 tys. zł więcej niż w 2017 roku.


Warto zauważyć, że stawki podatkowe w naszej gminie są jednymi z niższych w regionie i znacznie niższe, niż stawki maksymalne dopuszczone przez ustawodawcę. - Gdy w ubiegłym roku, w związku ze zwrotami, gmina otrzymała subwencję wyrównawczą, była ona obniżona o kwotę, którą można by ściągnąć mając maksymalne stawki podatkowe. Ustawodawca wprost wskazuje więc, że jeśli gmina jest w trudnej sytuacji finansowej, powinna iść w stronę podwyższania wysokości podatków do stawek maksymalnych. Gdyby na 2018 rok uchwalić maksymalne stawki podatków, jakie przewiduje ustawodawca, do budżetu wpłynęłoby o 677 tys. złotych więcej niż przy obecnie zakładanych stawkach. Nie chcemy jednak wprowadzać takich obciążeń dla mieszkańców, bo inne koszty utrzymania także idą w górę, choćby związane ze śmieciami czy ustawą antysmogową - wyjaśnia wójt.


Od przyszłego roku wzrośnie o 2 złote od osoby stawka za odbiór odpadów komunalnych. Podwyżki nie udało się uniknąć, bo najtańsza oferta, jaka wpłynęła na ogłoszony przetarg na wywóz odpadów okazała się znacznie wyższa niż przed rokiem. W przetargu złożono 3 oferty:
1. Przedsiębiorstwo Komunalne „EKO-GLOB” Janusz Kuczaty – za cenę 874.243,80 zł brutto;
2. Przedsiębiorstwo Spedycyjno-Transportowe „TRANSGÓR” S.A. – za cenę 952.800,00 zł brutto;
3. „EKO” M. Goik, J. Konsek, A. Serwotka Sp. Jawna – za cenę 1.268.033,62 zł.


Obecnie odbieraniem i zagospodarowaniem odpadów komunalnych z terenu naszej gminy zajmuje się firma EKO-GLOB. Kwota umowy to 708.321,60 zł brutto. Stawka za odbiór śmieci wynosi obecnie 10 zł od osoby przy deklaracji o segregowaniu oraz 20 zł za osobę, jeśli nie ma segregacji (takich przypadków jest tylko kilka na całą gminę).
Kwota umowy na 2018 rok - 874.243,80 zł - wymusza podniesienie stawki do 12 zł.

Temat stawek był omawiany najpierw na Komisji Infrastruktury 23 października, a następnie na komisji łączonej 26 października. Większość radnych była zdania, że lepiej podnieść opłatę, ale zachować dotychczasowe udogodnienia dla mieszkańców, takie jak bezpłatne worki, dostępność PSZOK, wywóz odpadów zielonych wprost z posesji i obecną częstotliwość wywozu.
- Moglibyśmy unieważnić przetarg i ogłosić ponowny, ale raczej nie byłoby niższych ofert. Należy się spodziewać, iż wzrosną ceny we wszystkich przetargach, które będą ogłaszać okoliczne gminy, gdyż wzrosły ceny odbioru odpadów na tzw. RIPOK-ach oraz ceny robocizny - zauważa Z-ca wójta Błażej Tatarczyk.

Na sesji uchwałę w sprawie nowej stawki 12 zł za osobę radni przegłosowali jednogłośnie.


Stawka 12 zł obowiązuje już m.in. w Wodzisławiu, Rydułtowach, Pszowie, 11 zł - w Godowie, 9,5 zł – w Świerklanach, Marklowicach, Gorzycach, Radlinie. W wielu gminach za worki trzeba dodatkowo płacić, a odpady zielone trzeba samemu wywozić na PSZOK lub są wprowadzane limity ilości odbieranych worków z bio.

 

  • sesja_01
  • sesja_02
  • sesja_03

Przedsiębiorcza Mszana

cpr certification online
cpr certification onlinecpr certification online

Ultimate Facebook Like Box Slider

CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Gminy partnerskie