A- A A+

Po nowym roku nabór ankiet i wniosków dla zainteresowanych wymianą pieca!

Uwaga mieszkańcy! Z umorzenia pożyczki z WFOŚ Gmina planuje uruchomienie w przyszłym roku dotacji dla mieszkańców na wymianę starych pieców centralnego ogrzewania na kotły gazowe, na pelet lub węgiel V klasy. Przy czym kotły gazowe będą dotowane w wyższej kwocie niż węglowe.


W celu opracowania nowego Programu Ograniczania Niskiej Emisji oraz w celu uzyskania danych o tym, jak wiele osób jest zainteresowanych wymianą kotła w najbliższych latach, konieczne jest przeprowadzenie badania ankietowego. Ważne, aby wszyscy, którzy chcą się starać o dofinansowanie, wypełnili ankiety, bo dają one pierwszeństwo przy dalszych staraniach się o dotację! Ankiety będą przyjmowane w Urzędzie Gminy Mszana w dniach od 3 do 5 stycznia 2018 roku. Kolejność zgłoszeń nie ma tu znaczenia, ankieta nie jest jeszcze wnioskiem, nie ma różnicy, czy zostanie złożona 3, 4 czy 5 stycznia.
Ankiety będą do pobrania na stronie internetowej gminy i w Punkcie Obsługi Klienta UG.


- Chcemy wiedzieć, jak wielu mieszkańców jest zainteresowanych wymianą kotła, na jaki rodzaj pieca oraz w którym roku chcą przeprowadzić inwestycję. Od tego, jak wielu będzie chętnych, zależał będzie montaż finansowy, a więc wysokość dotacji i wysokość wkładu własnego - wyjaśnia Dorota Rajszys, kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej i Funduszy Zewnętrznych UG w Mszanie.


Po opracowaniu ankiet zostanie stworzony regulamin przyznawania dotacji, na podstawie którego będą przyjmowane już konkretne wnioski o dofinansowanie. Nabór wniosków zaplanowano na dni 15 i 16 stycznia 2018 roku w urzędzie gminy od godziny 7.00 rano.


- Dlaczego preferujemy kotły gazowe? Ze względu na ich większy efekt ekologiczny oraz z uwagi na fakt, że gmina jest prawie w całości zgazyfikowana. Nie bez znaczenia są rosnące ceny węgla i słaba dostępność do węgla dobrej jakości dla najnowszej generacji pieców - wyjaśnia wójt Mirosław Szymanek.
Wymiana ogrzewania na gazowe cieszy się coraz większą popularnością. Rachunek za ogrzanie około 150-metrowego domu to średnio 3,5 - 4 tys. złotych na rok, a w tej kwocie wliczona jest ciepła woda i gaz zużyty do gotowania. Przy cenach węgla, które wahają się w zależności od sortymentu od 700 do ponad 1000 złotych, cena gazu staje się nie tylko przystępna, ale wręcz konkurencyjna. Za 6 ton węgla musimy zapłacić ok. 5 tys. złotych. Nawet z najlepszego węgla zostaje popiół, tymczasem ogrzewanie gazowe jest "czyste".


Przypomnijmy, że wymianę kotłów nakazuje uchwała Sejmiku Województwa Śląskiego z 7 kwietnia 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw. Użytkownicy pieców powyżej 10 lat od daty produkcji, będą musieli je wymienić do końca roku 2021. 

 

W załączniku ankieta do Programu Ograniczania Niskiej Emisji

 

Załączniki:
Pobierz plik (PONE_ANKIETA.pdf)Ankieta[ ]55 kB

Przedsiębiorcza Mszana

cpr certification online
cpr certification onlinecpr certification online

Ultimate Facebook Like Box Slider

CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Gminy partnerskie