A- A A+

Uwaga mieszkańcy! Termin przymowania wniosków na dotacje przesunięty o tydzień

Urząd Gminy informuje, że o tydzień zostaje przesunięty termin naboru wniosków na dotacje do wymiany pieców. Będą one przyjmowane w dniach 22 - 23 stycznia od godziny 7.00 rano w Urzędzie Gminy.

Wzory wniosków będą dostępne od 19 stycznia na stronie internetowej gminy i w Punkcie Obsługi Klienta UG.


Na ogłoszony nabór ankiet osób zainteresowanych w najbliższych pięciu latach wymianą pieca, w dniach 3 - 5 stycznia br. wpłynęło 460 ankiet. 140 mieszkańców jest zainteresowanych wymianą pieca na gazowy, 228 na kocioł węglowy 5 klasy, 22 – na pellet, a 70 zaznaczyło kilka opcji, w zależności od wysokości dotacji.


- Ankiety zobrazowały nam, jakim potrzebom gmina musi sprostać w najbliższych latach. Problem został zdiagnozowany do 2022 roku. Zakładając dodatkowy procent osób, które jeszcze nie złożyły ankiety, widzimy, że do wymiany w najbliższych latach będzie około 500 pieców - mówi wójt Mirosław Szymanek.


Źródłem finansowania dotacji w 2018 roku mają być środki pochodzące z umorzenia pożyczki WFOŚiGW – kwota 241.893 zł. Dodatkowo z budżetu gmina może przeznaczyć ok. 30 tys. zł. Oprócz tego jest możliwość pozyskania przez gminę w WFOŚ po 2 tys. zł bezzwrotnej dotacji do każdego zadania.


Sprawa wysokości dotacji była omawiana na ostatniej Komisji Infrastruktury i Rozwoju Gospodarczego. Propozycja wójta zakładała dofinansowanie do 6 tys. zł - na wymianę pieca na gazowy, do 4 tys. zł - na węgiel 5 klasy lub pellet. Niektórzy radni wnioskowali o 8,5 tys. złotych, tak jak to było w latach 2015 - 2016. Wójt M. Szymanek zwraca jednak uwagę, że przy takiej skali dofinansowania z dotacji w tym roku będzie mogło skorzystać tylko 37 osób. - To kropla w morzu potrzeb. Poza tym w żadnej gminie nie ma stałych dotacji, zmieniają się w zależności od możliwości budżetu. Przypominam też, że w latach 2010 - 2012 były wypłacane dotacje na piece w kwocie 3 tys. zł. To, że w 2015 - 2016 mogliśmy dotować 8,5 tys. było możliwe dzięki zaciągniętej pożyczce w WFOŚ. A mimo tak dużego dofinansowania w 2016 roku nie było już wielu chętnych. Musieliśmy dzwonić do ludzi i namawiać na skorzystanie z dotacji na wymianę kotła - mówi wójt.
Ostatecznie Komisja Infrastruktury przegłosowała wysokość dotacji do 5 tys. zł do każdego z ww. rodzajów pieca. Dokładny regulamin przyznawania dofinansowania uchwali Rada Gminy na sesji, która zostanie zwołana w przyszłym tygodniu.


Przy dofinansowaniu w wysokości 5 tys. zł w 2018 roku z dotacji będzie mogło skorzystać 90 mieszkańców. Wg ankiet chętnych na wymianę pieca w tym roku jest ponad 160, nie wiadomo jednak, czy wszyscy złożą wniosek. Dotacje będą przyznawane także w kolejnych latach, między innymi z kolejnego umorzenia pożyczki w kwocie 275 tys. zł. Być może w 2019 roku gmina będzie już mogła zaciągnąć kolejną pożyczkę z WFOŚiGW i wtedy środków na dotacje będzie jeszcze więcej.


W latach 2015 - 2016 mieliśmy największe dotacje do pieców w regionie. Było to możliwe dzięki pożyczce z WFOŚ. - W 2017 ani w 2018 roku nie możemy zaciągnąć pożyczki, bo blokują nas wskaźniki finansowe, mimo że zadłużenie gminy nie jest wysokie. Chodzi o zwroty podatku, o których wielokrotnie już informowałem. Pojawiła się jednak szansa na udzielanie dotacji z umorzenia pożyczki, które początkowo miało iść na budowę kanalizacji na ulicy Granice w Połomi. Ponieważ nasza inwestycja jest na liście rezerwowej do dofinansowania unijnego uznałem, że środki z umorzenia pożyczki przeznaczymy na dotacje do pieców, na które mieszkańcy czekają - wyjaśnia wójt.


W gminie Godów można uzyskać do 6 tys. zł, w Gorzycach na kocioł węglowy maksymalnie 7 tys., a na gazowy - 8 tys. , w Wodzisławiu na węglowy - 5 tys., na gazowy - 6 tys., w Świerklanach po 6 tys. Wszystkie te gminy zaciągnęły pożyczkę w WFOŚ.


Przedsiębiorcza Mszana

cpr certification online
cpr certification onlinecpr certification online

Facebook

CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Gminy partnerskie