A- A A+

Nowe świadczenie "Dobry Start" już od 1 lipca

Rząd ustanowił program, na podstawie, którego rodziny otrzymają raz w roku 300 zł na każde dziecko uczące się w szkole – bez względu na dochody. 
 
Świadczenie "Dobry Start" przysługuje raz w roku na rozpoczynające rok szkolny dzieci do ukończenia 20 roku życia. Dzieci niepełnosprawne uczące się w szkole otrzymają świadczenie do ukończenia 24 roku życia. Uwaga! Świadczenie nie przysługuje na dzieci uczęszczające do przedszkola oraz dzieci realizujące roczne przygotowania przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub szkole.
 
Jak dostać świadczenie "Dobry Start"?
Aby otrzymać wsparcie, należy złożyć wniosek. Może to zrobić mama lub tata dziecka, opiekun prawny lub opiekun faktyczny dziecka, a w przypadku dzieci przebywających w pieczy zastępczej – rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.
 
Gdzie złożyć wniosek? 
Wnioski o świadczenie będą przyjmowane i realizowane w Ośrodku Pomocy Społecznej.
 
Kiedy złożyć wniosek?
Wniosek można składać elektronicznie już od 1 lipca przez stronę Ministerstwa Rodziny empatia.mrpips.gov.pl oraz przez bankowość elektroniczną, a od 1 sierpnia drogą tradycyjną (papierową). Ważne! Wniosek należy złożyć do 30 listopada. Wnioski złożone po tym terminie będą pozostawione bez rozpatrzenia.
 
Kiedy rodzina otrzyma pomoc?
W przypadku wniosków złożonych w lipcu i sierpniu, świadczenie zostanie wypłacone nie później niż do dnia 30 września, natomiast wnioski złożone w kolejnych miesiącach będą realizowane w terminie dwóch miesięcy.
 
Uproszczona procedura
Przyznanie świadczenia dobry start nie wymaga wydania decyzji. Decyzje będą wydawane jedynie w przypadku odmowy przyznania świadczenia, a także w sprawach nienależnie pobranych świadczeń. Wnioskodawcy, którzy wskażą we wniosku adres poczty elektronicznej otrzymają na ten adres informację o przyznaniu świadczenia, natomiast osoby, które nie wskażą tego adresu będą mogły odebrać od organu realizującego świadczenia  informację o przyznaniu świadczenia.
 
W Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach została uruchomiona infolinia pod numerem telefonu 32/606 30 03. Infolinia działa od 11 czerwca do 31 sierpnia 2018  r. w dni robocze tj. od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 14.00. 
 
Wniosek do pobrania: TUTAJ
Pytania i odpowiedzi: TUTAJ
 
 
 

Przedsiębiorcza Mszana

cpr certification online
cpr certification onlinecpr certification online

Facebook

CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Gminy partnerskie