A- A A+

Wczoraj odbyła się V sesja Rady Gminy Mszana. Kwiaty i życzenia dla sołtysów

Wczoraj odbyła się V w tej kadencji sesja Rady Gminy.

Podjęto pięć uchwał, w tym: w sprawie zmiany budżetu Gminy Mszana na 2019 rok, dofinansowania form doskonalenia zawodowego nauczycieli na 2019 rok i uchwalenia Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Mszana w 2019 roku.


Rada uchwałą wyznaczyła również terminy wiosennych zebrań wiejskich, których przedmiotem będzie wybór sołtysów i rad sołeckich. Zebrania bedą zwołane na początku kwietnia – 8.04. w Gogołowej, 9.04. w Połomi i 10.04 w Mszanie. Wszystkie odbędą się w miejscowych ośrodkach kultury.


Podjęto również uchwałę w sprawie ustalenia wysokości ekwiwalentu pieniężnego dla członków Ochotniczych Straży Pożarnych. Na podstawie ustawy o ochronie przeciwpożarowej członek ochotniczej straży pożarnej, który uczestniczył w działaniu ratowniczym lub szkoleniu pożarniczym organizowanym przez Państwową Straż Pożarną lub gminę otrzymuje ekwiwalent pieniężny. Wysokość ekwiwalentu ustala rada gminy w drodze uchwały. Zgodnie z obowiązującą od 1 grudnia 2008 roku uchwałą Rady Gminy Mszana wysokość ekwiwalentu za godzinę udziału w działaniu ratowniczym oraz szkoleniu pożarniczym wynosiła 16,00 zł. Stawka ta nie była zmieniana od 10 lat. Na ostatnim posiedzeniu zarządu Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych przeanalizowano tę kwestię i padła propozycja, aby stawkę zmienić i zróżnicować na: 20 zł za godzinę udziału w działaniu ratowniczym oraz 10 zł za godzinę udziału w szkoleniu pożarniczym.
Radni większością głosów przegłosowali tę propozycję.


Pod koniec sesji, z okazji przypadającego na 11 marca Dnia Sołtysa wójt Mirosław Szymanek i przewodniczący Rady Gminy Marek Liśnikowski złożyli życzenia, podziękowania i wiązanki kwiatów na ręce sołtysów: Mszany – Pani Ilony Mura, Połomi – Pani Magdaleny Herman i Gogołowej – Pani Wiolety Szotek.


Wójt, który jest członkiem Zarządu MZK, odpowiadał również na pytania o sytuację w komunikacji. - Sytuacja jest bardzo trudna, ale nie ma paraliżu komunikacji. W miniony czwartek firma Warbus złożyła pisemne oświadczenie, że odstępuje od umowy. W ocenie MZK są to działania bezprawne. Mimo to, zgodnie z zapowiedzią, w poniedziałek 11 marca autobusy Warbusa nie wyjechały na trasy. MZK przygotowało się na taką okoliczność i została zorganizowana komunikacja zastępcza – informacje o tymczasowych rozkładach jazdy są na bieżąco podawane na stronach internetowych gmin członkowskich i na stronie MZK oraz w aplikacji MyBus. Około 80 procent linii działa bez zmian, na niektórych wypadły pojedyncze kursy. Na razie funkcjonować będzie komunikacja zastępcza, MZK posiłkuje się firmami zewnętrznymi - wyjaśniał wójt.


Na poniedziałkowym posiedzeniu Zarządu i Zgromadzenia MZK rozważano warianty wyjścia z obecnej sytuacji. Jednym z nich jest odstąpienie od likwidacji Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej. - Będziemy potrzebować PKM, aby móc dalej realizować komunikację na naszym terenie. Jeśli delegaci nie zgodzą się na próby odbudowania PKM, trzeba będzie rozmawiać z firmami zewnętrznymi, za jaką kwotę i na jakich warunkach mogliby tę komunikację realizować. Na pewno jednak trzeba będzie się liczyć z dodatkowymi kosztami, bo stawki idą niestety w górę - powiedział M. Szymanek.

 

  • 2019_03_sesja_00
  • 2019_03_sesja_01
  • 2019_03_sesja_02
  • 2019_03_sesja_03
  • 2019_03_sesja_04

 

Cała sesja do obejrzenia

 


Przedsiębiorcza Mszana

cpr certification online
cpr certification onlinecpr certification online

Ultimate Facebook Like Box Slider

CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Gminy partnerskie