A- A A+

Mieszkanki Gminy Mszana wyróżnione w konkursie "Lady D."

Jolanta Spielman-Gajda z Połomi i Danuta Michalik z Gogołowej zdobyły wyróżnienie w konkursie Lady D. im. Krystyny Bochenek, którego gala odbyła się dziś w siedzibie Dziennika Zachodniego w Sosnowcu.


Konkurs został zainicjowany w 2002 roku w Katowicach przez europosła Marka Plurę. Polega on na przyznaniu tytułu honorowego "Lady D." (z ang. Lady Disabled, czyli Dama Niepełnosprawna) kobietom o różnym stopniu niepełnosprawności, które są szczególnie aktywne w różnych dziedzinach życia. Do konkursu nasze panie zgłosił Ośrodek Pomocy Społecznej w Mszanie.


Pani Jola mieszka w Połomi, z wykształcenia jest modniarką, natomiast pracuje jako sekretarka w sądzie rejonowym. Jest osobą z niepełnosprawnością ruchową od urodzenia.
Od wielu lat jej pasją jest kultywowanie gwary śląskiej. Pisze zabawne wiersze i rymowane opowiadania, a nawet scenariusze spektaklów. W 2018 roku wydała tomik wierszy w ramach projektu Gminy Mszana "Kultura - Interwencje 2018 Etnopolska". Jej wiersze były także zamieszczane w gazetce "Nasze Wieści Gminne".


Pani Danka Michalik w 2000 roku założyła, a w zasadzie reaktywowała Koło Gospodyń Wiejskich w Gogołowej. Od początku jest jego przewodniczącą. Jest również inicjatorską powstania Izby Regionalnej, do której własnoręcznie zdobyła większość eksponatów. Od 1998 roku jest przełożoną zespołu charytatywnego w parafii NNMP w Połomi. Od 2018 roku działa w Radzie Parafialnej. Jest osobą z częściową niepełnosprawnością. Również pisze w gwarze śląskiej.


Gala rozdania nagród odbyła się dzisiaj w Sosnowcu. Obie panie zostały docenione w kategorii kultura i sztuka, zaangażowanie społeczne. Otrzymały dyplomy i nagrody w postaci torebek. W spotkaniu uczestniczył także poseł Marek Plura oraz córka Krystyny Bochenek.
Nasze panie były jedynymi reprezentantkami gmin wiejskich z naszego regionu. - Oprócz Mszany, na gali był Radlin i Rybnik. Poza tym miasta z okolic Katowic i Częstochowy - mówi Mirela Ledwoń, kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Mszanie. Z ramienia gminy w gali uczestniczył też przewodniczący Rady Gminy Marek Liśnikowski.


Obie wyróżnione są pod dużym wrażeniem uroczystości. - Dziękujemy też pani kierownik OPS, że zgłosiła nas do konkursu. Nie uważamy się za wyjątkowe, ale robimy to, co lubimy i angażujemy się do tych działań - mówi Danuta Michalik.
Pani Jola powtarza to, co powiedziała na gali, oczywiście w gwarze śląskiej: - Pon Boczek zapłoć.

 

  • lady_D_01
  • lady_D_02
  • lady_D_03
  • lady_D_04
  • lady_D_05
  • lady_D_06
  • lady_D_07

Przedsiębiorcza Mszana

cpr certification online
cpr certification onlinecpr certification online

Ultimate Facebook Like Box Slider

CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Gminy partnerskie