A- A A+

Twórczość łączy pokolenia - seminarium poświęcone potrzebie aktywności seniorów

„Twórczość łączy pokolenia” - pod takim hasłem Gminna Biblioteka Publiczna w Mszanie zorganizowała wczoraj seminarium poświęcone aktywizacji osób starszych.

Odbyło się ono w sali Ośrodka Kultury w Mszanie w ramach Tygodnia Bibliotek oraz X konferencji „Przeszłość dla Przyszłości”. Dr Wiesława Walkowska, mieszkanka Mszany, pracownik Uniwersytetu Śląskiego, wygłosiła prelekcję nt. wydanej 20 lat temu książki "Gdzie historia przeplata się z legendą", zawierającej podania dotyczące początków naszej Gminy.

- Porządkując półki natknęłam się na prace moich byłych uczniów i się wzruszyłam. Odczułam też podziw, że miałam takich zdolnych uczniów. Myśl o spotkaniu narodziła się spontanicznie - mówiła.


Druga z prelegentek, dr Ewa Piaskowska, założycielka Stowarzyszenia Aktywni Silesia, dała wykład nt. aktywności i aktywizacji starszego pokolenia. Mówiła, jak ważne jest zaakceptowanie faktu, że czas upływa i pogodzenie się ze "srebrnym wiekiem". - Do jesieni życia powinniśmy się przygotować i dobrze ją przeżyć. Być aktywnym fizycznie i intelektualnie. Dbać o zdrowie, kontakty z innymi ludźmi i rozwijać swoje pasje i zainteresowania. Przełamywać stereotypy dotyczące wieku 60 plus - apelowała do seniorów.


Można było również obejrzeć krótki film o śląskich emancypantkach oraz wystawę prac plastycznych i rękodzieła twórców różnych pokoleń. Na wystawie zaprezentowano rysunki byłych uczniów mszańskiej podstawówki, którzy 20 lat temu pomogli swojej ówczesnej nauczycielce Wiesławie Walkowskiej przygotować książkę o rodzimych legendach, tworząc do niej ilustracje.


Jak na międzypokoleniowe wydarzenie przystało, na wystawie wyeksponowano również prace starszych twórców. Można było obejrzeć m.in. przepiękne wyszywane haftem krzyżykowym obrazy Teresy Kanafek, koronkę klockową Grażyny Buchta, rękodzieło Grażyny Paszenda, prace malarskie Jerzego i Edyty Bednarskich czy Gertrudy Zerzoń oraz innych twórców "srebrnego pokolenia".


- W naszej gminie nie mamy się czego wstydzić, bo nasi seniorzy są ogromnie aktywni. Działają na różnych frontach, spełniają się w wielu twórczościach - podsumowała Eliza Sicińska-Hajska, dyrektor biblioteki, organizatorka spotkania.


A co mogą robić seniorzy w naszej minie? Pasje artystyczne mogą realizować w grupach twórczych takich jak Format w Mszanie, Złote Rączki w Połomi czy Magiczne Paluszki w Gogołowej. Prężnie działa także amatorski teatr Kredens otwarty na nowych aktorów, złożony głównie z seniorów. Spotkania przy kawie i zabawy taneczne organizują wiele razy w ciągu roku nasze Związki Emerytów i Rencistów, działające we wszystkich trzech sołectwach, podobnie jak Koła Gospodyń Wiejskich. Organizacje te zapraszają również na wspólne wycieczki. Kto lubi śpiewać, może dołączyć do jednego z dwóch zespołów folklorystycznych: Mszanianka i Połomianka lub do mszańskiej grupy Miłośniczek Pieśni Biesiadnej. Nad wszystkimi tymi stowarzyszeniami patronat sprawuje Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji, udostępniając pomieszczenia i współpracując przy organizacji różnych imprez. Od tego roku w Ośrodku Kultury w Mszanie działa także Klub Seniora, gdzie na starszych mieszkańców czeka wiele ciekawych spotkań, wykładów i zajęć. Trwają starania o utworzenie podobnego klubu w Połomi.

 • biblioteka_seminarium_00
 • biblioteka_seminarium_01
 • biblioteka_seminarium_02
 • biblioteka_seminarium_04
 • biblioteka_seminarium_05
 • biblioteka_seminarium_06
 • biblioteka_seminarium_07
 • biblioteka_seminarium_08
 • biblioteka_seminarium_09
 • biblioteka_seminarium_10
 • biblioteka_seminarium_11

Przedsiębiorcza Mszana

cpr certification online
cpr certification onlinecpr certification online

Ultimate Facebook Like Box Slider

CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Gminy partnerskie