A- A A+

Zmiany w świadczeniach rodzinnych: od lipca 500+ na każde dziecko


Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Mszanie informuje, że od lipca br. świadczenie wychowawcze (500+) będzie przysługiwało na każde dziecko do ukończenia 18 roku życia, niezależnie od dochodów rodziny.


Wnioski o przyznanie świadczenia można składać od 1 lipca drogą elektroniczną (za pośrednictwem bankowości elektronicznej, ZUS PUE i portalu Empatia) a od 1 sierpnia również w formie papierowej w OPS, a w poniedziałki i piątki także w Urzędzie Gminy Mszana w czasie dyżuru pracownika OPS.


Aby uzyskać prawo do świadczenia 500+ na nowych zasadach tj. od 1 lipca, rodzic, który obecnie nie pobiera tego świadczenia, musi złożyć wniosek w okresie od 1 lipca 2019 r. do 30 września 2019 r.


Oznacza to, że tylko złożenie wniosku do końca września 2019 r. gwarantuje takiemu rodzicowi, że świadczenie wychowawcze na nowych zasadach zostanie wypłacone z wyrównaniem od lipca. Jeśli rodzic dziecka złoży wniosek po 30 września, świadczenie będzie przysługiwać od miesiąca złożenia wniosku.


Rodzice, którzy mają obecnie przyznane świadczenie wychowawcze na drugie i kolejne dzieci do 30 września 2019 r., składają od 1 lipca 2019 r. jeden wspólny wniosek o ustalenie prawa do świadczenia na wszystkie dzieci. W ten sposób otrzymają od 1 lipca prawo do świadczenia na pierwsze dziecko (na które obecnie nie pobierają 500+), natomiast od 1 października br. na pozostałe dzieci (na które świadczenia są już przyznane do 30 września 2019 r.).


Świadczenie wychowawcze nie będzie już uzależnione od dochodu, co oznacza, że rodzice nie będą musieli dokumentować swojej sytuacji dochodowej. Formularz wniosku zostanie więc znacznie uproszczony, dlatego Kierownik Ośrodka zachęca do składania wniosków drogą elektroniczną.


Dodatkowo w przypadku rodziców samotnie wychowujących dziecko prawo do świadczenia wychowawczego nie będzie już uzależnione od ustalenia alimentów na dziecko od drugiego rodzica.


Uwaga! W przypadku gdy wnioskodawca lub drugi z rodziców dzieci jest zatrudniony za granicą, należy o tym fakcie poinformować Ośrodek poprzez wypełnienie właściwej części wniosku, ponieważ w takiej sytuacji wniosek jest przekazywany do Wojewody Śląskiego.


Od 1 lipca br. przyznanie świadczenia wychowawczego nie wymaga wydania decyzji. Po rozpatrzeniu wniosku organ prześle wnioskodawcy informację o przyznaniu świadczenia na wskazany przez niego adres poczty elektronicznej a w przypadku nie wskazania takiego adresu, wnioskodawca będzie mógł odebrać w Ośrodku informację o przyznaniu świadczenia.


Przedsiębiorcza Mszana

cpr certification online
cpr certification onlinecpr certification online

Ultimate Facebook Like Box Slider

CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Gminy partnerskie