A- A A+
Projekty unijne

Profil zaufany – podpis elektroniczny. Co warto wiedzieć

W związku z wejściem w życie od 8 stycznia 2020 roku e-recept znacznie rozszerza się zakres wykorzystania podpisu elektronicznego w formie profilu zaufanego.

Profil zaufany jest to rodzaj podpisu elektronicznego identyfikującego jego posiadacza w usługach podmiotów publicznych w Internecie. Za jego pomocą można załatwić „on-line” wiele spraw urzędowych takich jak: złożenie wniosku o 500+, becikowe, złożenie deklaracji PIT, założenie firmy, wyrobienie dowodu osobistego czy sprawdzenie punktów karnych za wykroczenia drogowe. Dzięki niemu można tez korzystać z Internetowego Konta Pacjenta.
Na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia – „pacjent.gov.pl” można szybko i bezpiecznie sprawdzić informacje o zdrowiu swoim, swoich dzieci czy osób, które nas do tego upoważniły. Obejmuje to informacje o e-receptach, dawkowaniu leków, historie wizyt lekarskich opłaconych przez NFZ (od 2008 r.). Można tez udostępnić bliskiej osobie bądź lekarzowi informacje o stanie zdrowia i historię przepisanych leków.


Jak założyć profil zaufany:
1. Poprzez rejestrację na stronie internetowej profilu zaufanego (pz.gov.pl) i wizytę w punkcie potwierdzania tożsamości (urzędy skarbowe, ZUS, urzędy miasta)
2. za pomocą internetowego konta bankowego (bankowość elektroniczna) w jednym z następujących banków: mobile, PKO BP, inteligo, Santander, BankPekao, mBANK, ING, envelo, Milenium, AliorBank
3. Za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego.


Profil zaufany jest ważny przez okres 3 lat. Potem należy przedłużyć jego ważność o kolejne 3 lata. Usługa ta jest bezpłatna.


Mieszkańcy Gminy Mszana mogą potwierdzać profil zaufany najbliżej w Wodzisławiu Śląskim w urzędzie skarbowym, ZUS bądź w urzędzie miasta.

 

 


Przedsiębiorcza Mszana

cpr certification online
cpr certification onlinecpr certification online

Ultimate Facebook Like Box Slider

CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Gminy partnerskie