A- A A+
Projekty unijne

Podczas przeglądów kominiarskich kominiarze przeprowadzą inwentaryzację urządzeń grzewczych

W wyniku porozumienia zawartego pomiędzy Województwem Śląskim, korporacją Mistrzów Kominiarskich oraz Beskidzkim Cechem Kominiarskim także na terenie naszej gminy, przy okazji przeglądów kominiarskich, będzie prowadzona inwentaryzacja urządzeń grzewczych.


W trakcie przeglądów kominiarskich, które właściciel posesji ma obowiązek regularnie przeprowadzać, w celu realizacji działań na rzecz poprawy jakości powietrza w województwie śląskim, będzie prowadzona inwentaryzacja, która pozwoli m.in. na pozyskanie szczegółowych informacji na temat ilości i rodzaju instalacji służących do ogrzewania budynków. Analiza zebranych danych posłuży do podjęcia dalszych działań zmierzających do poprawy jakości powietrza.

 

Dlaczego wizyta kominiarza jest konieczna?
Jeśli masz kominek, kocioł gazowy, kocioł na węgiel, musisz pamiętać o obowiązkowych przeglądach kominiarskich. Kontrole kominiarskie są konieczne z wielu względów. Służą one m.in. ocenie stanu komina oraz jego okresowemu czyszczeniu. Zaniedbany, nieczyszczony regularnie komin to zagrożenie dla życia i zdrowia wszystkich mieszkańców domu.

Prawo jasno określa, że właściciele nieruchomości są zobowiązani do utrzymania w należytym stanie technicznym i regularnej kontroli m.in. instalacji gazowych i przewodów kominowych.


Obowiązek wykonywania przeglądów kominowych wprowadzono ustawą o prawie budowlanym w 1994 roku. Przepisy nakazują wykonywanie przeglądów kominiarskich w domu raz w roku, dodatkowym obowiązkiem właściciela wynikającym z rozporządzenia Ministra spraw wewnętrznych i administracji z 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych jest okresowe czyszczenie i udrożnienie przewodów kominowych.
W budynkach mieszkalnych obowiązuje minimalna częstotliwość usuwania zanieczyszczeń z przewodów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych:
• przewody od palenisk opalanych paliwem stałym - co 3 miesiące,
• przewody od palenisk opalanych paliwem gazowym i płynnym - co 6 miesięcy,
• przewody wentylacyjne - 1 raz w roku.

 

Jakie są konsekwencje braku przeglądów kominiarskich?
Kontrole kominiarskie są konieczne z wielu względów. Smoła, która wydziela się z opału w wyniku jego suchej destylacji bądź spalania ze zbyt małą ilością powietrza, osadza się na ściankach komina. W trakcie rozgrzewania się komina smoła paruje, wydzielając łatwopalne opary - wystarczy iskra (np. podczas dokładania opału), aby komin uległ zapaleniu. W zależności od ilości zanieczyszczeń temperatura wewnątrz komina może wzrosnąć nawet do 1600 stopni Celsjusza i stanowić poważne zagrożenie pożarowe dla całego budynku. Zarówno smoła, jak i sadza w wyniku zapłonu mogą także obciekać w dół, powodując zaślepienie komina, przez co gromadzące się gazy mogą doprowadzić do wybuchu. Kolejnym zagrożeniem, jakie może się wydarzyć w niesprawdzanych instalacjach gazowych i przewodach kominowych jest śmiertelnie groźne zaczadzenie tj. zatrucie bezwonnym tlenkiem węgla.


Poza tym należy pamiętać, iż osoba, która ubezpieczyła swój dom na przykład od pożaru, a nie może udowodnić, że regularnie dokonywała przeglądów kominiarskich i właściwie czyściła przewody kominowe, pozbawia się szansy na dostanie odszkodowanie za poniesione straty.

 

Jak rozpoznać prawdziwego kominiarza z uprawnieniami?
Kominiarz, który będzie prowadził kontrolę, musi okazać identyfikator, który powinien zawierać imię, nazwisko oraz numer pod jakim dana osoba widnieje w rejestrze mistrzów kominiarskich Korporacji Kominiarzy Polskich Stowarzyszenia Zawodowego. Korporacja jest dobrowolnym zrzeszeniem, więc nie każdy wykonujący ten zawód musi być jej członkiem. Jeśli nie należy do Korporacji, powinien okazać zaświadczenie o zdanym egzaminie na czeladnika lub mistrza kominiarskiego.

 

W wyniku porozumienia, jakie zostało zawarte pomiędzy Województwem Śląskim, korporacją Mistrzów Kominiarskich oraz Beskidzkim Cechem Kominiarskim, kominiarz, który będzie wykonywał przegląd instalacji, dodatkowo przeprowadzi z właścicielem nieruchomości ankietę dotyczącą zainstalowanego w budynku źródła ciepła. Inwentaryzacja pozwoli m.in. na pozyskanie szczegółowych informacji na temat ilości i rodzaju instalacji służących do ogrzewania budynków na terenie naszej gminy. Analiza zebranych danych posłuży do podjęcia dalszych działań zmierzających do poprawy jakości powietrza.

 

Bezpieczeństwo w domu jest najważniejsze, dlatego nie warto unikać ani oszczędzać na kontroli wykonywanej przez wykwalifikowanego kominiarza. Przeglądy przewodów wentylacyjnych, domowych i spalinowych są szczególnie istotne, gdyż dzięki ich sprawnemu działaniu w domu odbywa się prawidłowa cyrkulacja, eliminująca uciążliwe i szkodliwe związki z powietrza.

 

Link do strony kominiarz.pl tutaj


Przedsiębiorcza Mszana

cpr certification online
cpr certification onlinecpr certification online

Ultimate Facebook Like Box Slider

CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Gminy partnerskie