A- A A+
Projekty unijne

Uwaga! Od jutra dalsze ograniczenia w przekraczaniu granicy RP

W związku z wejściem w życie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 24 marca br. od jutra 27 marca (od północy) wprowadzone zostaną kolejne ograniczenia w przekraczaniu granicy państwowej.

Dotyczyć one będą osób, które mieszkają w Polsce, ale pracują na co dzień w innym kraju i do tej pory przekraczały granicę regularnie.

Niestety, dotkną one mocno również naszych mieszkańców, pracujących w Czechach. Do tej pory mogli oni przekraczać granicę regularnie, na podstawie dokumentu potwierdzającego zatrudnienie po drugiej stronie granicy. Począwszy od 27 marca 2020 r. (piątek godz. 00:00) osoby te zostaną objęte 14-dniową obowiązkową kwarantanną.


- Od piątku osoby, które będą przekraczały granicę polską, pracujące na co dzień po drugiej stronie granicy, będą poddane rygorowi kwarantanny 2-tygodniowej – zapowiedział minister administracji i spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński podczas konferencji prasowej. - Wszystkie te działania są niezbędne z punktu widzenia ograniczenia liczby zakażeń w naszym kraju – zaznaczył.


Jak podkreślił szef MSWiA, zanim ograniczenie to zacznie obowiązywać, osoby pracujące w krajach sąsiednich mają dwa dni na poukładanie życia zawodowego. – Obywatele mogą pozostać po drugiej stronie granicy, mają czas na wynajęcie tymczasowych kwater, być może pracodawcy tutaj będą pomocni – wyjaśniał minister spraw wewnętrznych i administracji. Pracownicy mogą też wrócić do ojczyzny i poddać się 14-dniowej kwarantannie.


- Co ważne, osoby, których to dotyczy, mogą na potrzeby swojego pracodawcy otrzymać zaświadczenie o odbywaniu kwarantanny. W tym celu należy skontaktować się telefonicznie lub mailowo z właściwym miejscowo powiatowym inspektoratem sanitarnym. Liczymy, że zagraniczni pracodawcy ze zrozumieniem podejdą do tych zaświadczeń i będą je akceptować. Sytuacja jest bowiem bezprecedensowa - wyjaśnia Alina Kucharzewska, rzecznik wojewody śląskiego.


Z naszego regionu (powiat wodzisławski, raciborski i Jastrzębie Zdrój) w samej tylko czeskiej firmie KES pracuje ok. 500 osób. Ten pracodawca w czasie, gdy nie będą pracować, wypłaca im tzw. "postojowe", które wynosi 60 procent wynagrodzenia. Część pracownic przebywa również na zwolnieniach lekarskich lub na zaległych urlopach. W związku ze stanem epidemii od kilku tygodni nie kursują autobusy, które dowoziły mieszkanki naszej gminy do Vratimova pod Ostrawą. W firmie zapewniają, że gdy stan epidemii się skończy i granice zostaną otwarte, a produkcja wróci na dotychczasowy poziom, wszyscy z powrotem znajdą pracę. Także ci, którzy byli zatrudniani w innych czeskich firmach przez polskie i czeskie agencje pracy i w obecnej sytuacji trafią lub już trafili na przymusowe bezpłatne "wolne".

Ograniczenia związane z kwarantanną nie dotyczą tylko kierowców wykonujących przewóz drogowy w ramach międzynarodowego transportu drogowego.


Bieżące informacje na temat ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa dostępne są na stronie gov.pl/koronawirus.


Przedsiębiorcza Mszana

cpr certification online
cpr certification onlinecpr certification online

Ultimate Facebook Like Box Slider

CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Gminy partnerskie