A- A A+
Projekty unijne

Gminy chcą wspólnie powalczyć o unijne środki w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji

Gmina Mszana, miasto Jastrzębie-Zdrój oraz gminy Świerklany i Godów zamierzają wspólnie powalczyć o unijne środki w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

Pieniądze są zarezerwowane na przemiany społeczno-gospodarcze związane z likwidacją przemysłu górniczego.

Już 10 marca w jastrzębskim magistracie gminy podpisały list intencyjny w tej sprawie. Gminę Mszana reprezentował wójt Mirosław Szymanek. List zawiera deklaracje o wspólnych działaniach w zakresie przygotowania i realizacji kompleksowych projektów zmierzających do sprawiedliwej transformacji w kierunku osiągania wyzwań związanych z Europejskim Zielonym Ładem.

Mechanizm sprawiedliwej transformacji jest kluczowym narzędziem służącym zapewnieniu tego, by transformacja na rzecz gospodarki neutralnej dla klimatu przebiegała w sposób sprawiedliwy, nie pozostawiając nikogo samemu sobie.

Stąd sygnatariusze listu zadeklarowali zamiar współpracy w celu opracowania i realizacji kompleksowych projektów zmierzających do sprawiedliwej i zielonej transformacji na obszarze Jastrzębia-Zdroju, Godowa, Mszany i Świerklan, z możliwością oddziaływania na cały subregion.

18 marca odbyło się spotkanie online sygnatariuszy listu intencyjnego oraz przedstawicieli Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A., Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A., Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. i Głównego Instytutu Górnictwa. Przedstawiciele tych podmiotów wyrazili zainteresowanie realizacją wspólnego projektu jako bardzo sensowną i zdecydowanie mającą szanse na pozyskanie funduszy zewnętrznych.

- Oceniam jako bardzo pozytywny fakt powiększenia się grona partnerów wspólnego projektu o znaczące podmioty spoza samorządu. Konieczne jest znalezienie i szczegółowe określenia wspólnych mianowników i zaplanowanie dalszych działań – podkreślał na spotkaniu wójt gminy Mszana, Mirosław Szymanek.

Porozumienie pomiędzy gminami a pozostałymi zainteresowanymi podmiotami ma zostać podpisane w nabliższym czasie.


Przedsiębiorcza Mszana

cpr certification online
cpr certification onlinecpr certification online

Ultimate Facebook Like Box Slider

CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Gminy partnerskie