A- A A+
Projekty unijne

Wybrano pierwszy wariant przebiegu Drogi Głównej Południowej

Jest decyzja w sprawie trasy przebiegu Drogi Głównej Południowej. Obwodnica ma być budowana według wariantu pierwszego - tak wynika z decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia, wydanej przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach.

 

 

 

Przypomnijmy, że w ciągu ostatnich lat rozważano aż pięć wariantów przebiegu drogi. Jeden z nich zakładał przecięcie niemal na pół naszej gminy. Wybrany wariant pierwszy też biegnie przez Mszanę, ale wyłącznie obrzeżami. - Zdajemy sobie sprawę, że niektórzy mieszkańcy nie będą zadowoleni, ale ogólnie ten wariant jest korzystny dla Mszany - mówi Joanna Szymańska, sekretarz gminy.

 

Przed wydaniem decyzji środowiskowej w gminach, przez które ma biec trasa (m.in. Rydułtowy, Wodzisław, Mszana, Godów) prowadzone były konsultacje społeczne, mieszkańcy mogli składać swoje wnioski i protesty. U nas spotkanie w sprawie DGP miało miejsce w marcu zeszłego roku.

 

Wspomniany odcinek DGP zacznie się od ulicy Raciborskiej w Rydułtowach (droga wojewódzka nr 935). Stamtąd pobiegnie na południowy-wschód, po zachodniej strony Rydułtów, a następnie wschodniej stronie Pszowa. Na teren Wodzisławia wejdzie przecinając ulicę Pszowską przy granicy z Pszowem. Dalej obrzeżami Kokoszyc, Jedłownika, dzielnicy Marusze i Pustki wejdzie do Krostoszowic i Skrzyszowa (gmina Godów). Stamtąd powiedzie południową częścią gminy Mszana i włączy się do drogi wojewódzkiej 933 na granicy z Jastrzębiem. Projektowany odcinek liczy 23,2 km. Na 18 kilometrze, czyli w pobliżu ulicy 1 Maja w Skrzyszowie, trasa przetnie się z autostradą A1. W ciągu tej drogi mają zostać wybudowane obiekty inżynierskie oraz wiadukty, węzły drogowe, mosty, ekrany akustyczne, a także przepusty i przejścia dla zwierząt.

 

Decyzja środowiskowa oznacza, że można już przystąpić do projektowania drogi, a następnie do starania się o pozwolenie na budowę. Nakłada na projektantów obowiązek ochrony cennych wartości przyrodniczych, zasobów naturalnych i zabytków oraz ograniczenia uciążliwości dla terenów sąsiednich.

 

Treść decyzji środowiskowej tutaj

 

Obwieszczenia RDOŚ w sprawie DGP tutaj


Przedsiębiorcza Mszana

cpr certification online
cpr certification onlinecpr certification online

Ultimate Facebook Like Box Slider

CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Gminy partnerskie