A- A A+
Projekty unijne

Dziś Światowy Dzień Kota. Za miesiąc pokaz kotów rasowych w Połomi

Dziś przypada Światowy Dzień Kota. Mało kto wie, że w naszej gminie mieszkają profesjonalni hodowcy tych zwierząt. I to z ich inicjatywy 25 marca w Wiejskim Ośrodku Kultury i Rekreacji w Połomi odbędzie się pierwsza w naszej gminie Wystawa Kotów.

 

 


- Światowy Dzień Kota przypadający 17 lutego to okazja, żeby podkreślić znaczenie kotów w życiu człowieka. Koty są dziś najpopularniejszymi zwierzętami domowymi, goszczą one w około 33 procentach domów w Polsce, wygrywając pod tym względem konkurencję z psami - mówi Małgorzata Sikorska, mieszkanka Gogołowej, która wraz z mężem, Władysławem Góralem, hoduje rasowe koty i jeździ z nimi na wystawy.

 


Idea uczczenia kotów specjalnym świętem w czasach współczesnych powstała najprawdopodobniej we Włoszech. Koty ze wszystkich miast świata najbardziej upodobały sobie bowiem Rzym. W ruinach Koloseum i w wąskich uliczkach Wiecznego Miasta mieszka niezliczona ilość tych zwierząt.
Święto to ma na celu przede wszystkim uwrażliwienie ludzi na los bezdomnych zwierząt i pomoc kotom wolno żyjącym. - W schroniskach i punktach adopcyjnych dla zwierząt wciąż znajduje się wiele kotów czekających na odpowiedzialnych właścicieli, którzy otoczą je miłością i opieką - mówi pani Małgorzata.

 


Pokaz kotów w WOKiR Połomia Sikorska organizuje z ramienia Stowarzyszenia Miłośników Kotów w Żorach, którego jest członkiem. Wystawa potrwa od godziny 10.00 do 16.00. - Na pewno będzie kilka, a może i kilkanaście ras kotów.  Myślę, że będzie do obejrzenia ok 40-50 kotów różnych ras. Na pewno można będzie obejrzeć persy, brytyjskie, maine coon, norweskie leśne, święte birmańskie, bengalskie, sphinx, devon rex, ragdoll - wylicza organizatorka. - Będą też prawdopodobnie niebieskie rosyjskie, syberyjskie, burmańskie, peterbald i balijskie.

 


Na pokazie będzie można porozmawiać z hodowcami, będzie również możliwość uzyskania różnego rodzaju wiadomości na temat karmienia, szczepienia i kastracji kotów domowych (dachowców). Na miejscu będzie prezes żorskiego klubu ds. hodowlanych, który może udzielać różnych porad związanych z hodowlą kotów. Będzie również lekarz weterynarii.


Podczas pokazu odbędą się wybory najładniejszego kastrata i kastratki pokazu, wybór najładniejszego miotu pokazu, wybór najładniejszego kocura i kotki (poprzez głosowanie publiczności do urny. Rozstrzygnięcie konkursu na zakończenie pokazu ok 15:30) i losowanie nagrody dla publiczności.

 

 

 

Kocie ciekawostki

 

Kot w polityce
Po Jimmy Carterze, Bill Clinton był drugim prezydentem Stanów Zjednoczonych, który wprowadził się do Białego Domu z rodziną oraz futrzanym przyjacielem. Kot Socks nie tylko był ulubieńcem fotografów, miał również dostęp do wszystkich sal prezydenckiej rezydencji, a co więcej został w niej dłużej niż jego właściciele.
Tymczasem na wyspach, pod adresem Downing Street 10 w Londynie, kot o imieniu Humphrey pełnił funkcje doradcze w gabinecie Margaret Thatcher, Johna Majora oraz Tony’ego Blaira. Humphrey był jedynym kotem na usługach korony brytyjskiej, który zasłużył na oficjalny tytuł „The Chief Mouser to the Cabinet Office of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland” (Głównego Myszołapa Kancelarii Rządu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii oraz Irlandii Północnej).

Kot w literaturze
Najsłynniejszy literacki koci bohater żyje w radzieckiej rzeczywistości, pije wódkę i zagryza marynowanymi grzybkami. Behemot, demon-paź w świecie Wolanda, w „Mistrzu i Małgorzacie” wprawiał w zdumienie mieszkańców Moskwy kupując bilety i grając w szachy.

Kot na pokładzie
Kot Oscar, zwany też Niezatapialnym Samem, zasłynął z tego, że w swoim życiu bez uszczerbku przetrwał kilka poważnych morskich katastrof. Na swój pierwszy okręt wszedł w 1941 roku. Zaledwie 9 dni po wypłynięciu, niemiecki pancernik „Bismarck” został zatopiony przez brytyjskiego niszczyciela Her Majesty’s Ship „Cossack”.  Spośród załogi liczącej 2,200 osób przeżyło zaledwie 115 osób oraz biało-czarny kot. Dryfującego na desce czworonożnego rozbitka uratowała i przyjęła w swoje szeregi załoga niszczyciela Królewskiej Marynarki Wojennej. Niestety niespełna pół roku później, także HMS „Cossack” został storpedowany przez U-563 i zatonął na Atlantyku. Niezatapialny Sam nie tylko przeżył drugą z rzędu katastrofę, ale został przetransferowany na lotniskowiec HMS "Ark Royal", który to z kolei po trzech tygodniach także został zatopiony. Oczywiście, nasz bohater przeżył i tę katastrofę. Ostatni wpis do akt Królewskiej Marynarki o Samie, zapewniający o spokojnej emeryturze kociego bohatera, brzmi: „Oskar, kot z Bismarcka, dokończył swoich dni w Domu Marynarza w Belfaście”. 

Kot w komiksach i bajkach
Animowanych kotów  nie brakuje. Popularny Garfield, wbrew temu, co nakazuje kocia tradycja, niechętnie poluje na myszy, za to uwielbia lasagne i telewizję. Z dzieciństwa pamiętamy niesfornego i ciekawego świata Filemona, którego pilnował doświadczony kocur Bonifacy. Wytwórnia Hanna-Barbera stworzyła „Kocią ferajnę”, bandę dachowców, którym przewodniczył Kot Tip-Top, a także słynnego Toma, który już od ponad 70 lat na naszych ekranach poluje na małą, ale bardzo sprytną myszkę o imieniu Jerry. W ostatnim czasie kotem, który podbił serca ludzi na całym świecie jest bez wątpienia uroczy i wzruszający towarzysz Shreka o nieprzeciętnym spojrzeniu, czyli Kot w butach.


Przedsiębiorcza Mszana

cpr certification online
cpr certification onlinecpr certification online

Ultimate Facebook Like Box Slider

CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Gminy partnerskie