Kliknij, aby przejść do strony głównej.

Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje o kolejnym ognisku pryszczycy, odnotowanym na terenie Słowacji

Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje o kolejnym ognisku pryszczycy, odnotowanym na terenie Republiki Słowackiej (styczniu odnotowano wystąpienie ogniska pryszczycy na terenie Republiki Federalnej Niemiec, w marcu na terenie Republiki Węgier). 

W związku z powyższym prosi posiadaczy zwierząt parzystokopytnych o zapoznanie się z Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 21 marca 2025 r. w sprawie zakazu wprowadzania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zwierząt, produktów i przedmiotów które mogą przenosić pryszczycę, oraz z ulotką informacyjną Głównego Lekarza Weterynarii, skierowaną do posiadaczy zwierząt parzystokopytnych, celem przypomnienia o potencjalnych źródłach zakażenia wirusem z rodzaju Apthovirus, a także występujących objawach chorobowych u zwierząt.

Jednocześnie informuję, że w związku z wydanym Rozporządzeniem podtrzymana została kontrola transportu wjeżdżających m. in. na teren woj. śląskiego:

  • zwierząt parzystokopytnych,
  • produktów pochodzących od tych zwierząt oraz materiału biologicznego,
  • pasz i przedmiotów, które mogą przenosić wirusa tej choroby
  • obornika, słomy i siana.

Kontrole pojazdów prowadzone są m.in. przez Inspekcję Transportu Drogowego, Krajową Administrację Skarbową, Policję, Straż Graniczną, Inspekcję Weterynaryjną na przejściach granicznych w Cieszynie – Boguszowicach, Korbielowie, Lalikach, Chałupkach oraz Gorzyczkach. 

Aktualne komunikaty dotyczące pryszczycy znajdują się na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii: https://www.wetgiw.gov.pl/main/komunikaty

 

Pliki do pobrania:

powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności