Kliknij, aby przejść do strony głównej.

Protest przeciwko budowie KDP 170

Mieszkańcy Śląska znowu wychodzą na ulice, by powiedzieć stanowcze NIE szkodliwej inwestycji! Pomimo przedwyborczych obietnic i protestów lokalnych społeczności, rząd nie tylko nie zatrzymał budowy linii 170, ale wręcz przyspiesza jej realizację, ignorując głos tysięcy mieszkańców.

Co planujemy?

 Sołtys i Rada Sołecka Palowice informuje, iż protest rozpocznie się o godz. 12:00 na Rynku w Katowicach, skąd uczestnicy ruszą ulicami Św. Jana, Jana Kochanowskiego i Jagiellońską pod budynek Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Na jego schodach odbędą się wystąpienia uczestników i samorządowców.

  Dlaczego protestujemy?

  • Brak zasadności ekonomicznej
  • Planowana kolej dużych prędkości jedynie z nazwy spełnia swoje założenia – na terenie Śląska nie osiągnie zakładanych pierwotnie parametrów, co czyni jej promocję w tej formie nieuczciwą.
  • Linia KDP 170 ma kosztować około 30 MLD Polskich Złotych, a jej budowa pochłonie 1421 budynków i unikalne tereny zielone – wszystko po to, by zaoszczędzić kilkanaście minut podróży względem obecnej infrastruktury.
  • Inwestycja ta dodatkowo uderza w rozwój gospodarczy regionu, ponieważ zabiera tereny inwestycyjne Łazisk, miasta, w którym ważą się losy największych zakładów pracy, takich jak kopalnia i elektrownia.
  • Alternatywa? Istniejąca linia E65 – już teraz dostosowana do tych samych prędkości, bez konieczności wyburzeń! W dodatku aktualnie modernizowana za kwotę 7 MLD Polskich Złotych w woj. Śląskim.
  • Dewastacja przyrody
  • Kolej dużych prędkości zniszczy unikalne tereny przyrodnicze, w tym: Pojezierze Palowickie w Parku Krajobrazowym Cysterskich Kompozycji Rud Wielkich stawy Pasieki w Orzeszu, Zespół Krajobrazowo - Przyrodniczy Dolina Jamny, Leśne Pogotowie dla Zwierząt w Mikołowie,  Obszary Natura 2000 w Czechach (przy granicy z Polską)
  •  Katastrofalne skutki społeczne:  wstępnie około1420 domów/budynków do wyburzenia! 
  • Trasa przebiega przez gęsto zaludnione obszary Mikołowa, Łazisk Górnych, Orzesza, Palowic, Świerklan, Mszany, Godowa i innych miast na Śląsku. Tylko w samym centrum Mikołowa linia przechodzi przez dwa osiedla mieszkaniowe.
  • Wybrany wariant oznacza również największą liczbę budynków, na które będzie miała wpływ ta inwestycja na etapie eksploatacji bo aż 1062
  • Brak transparentności i ignorowanie mieszkańców
  • Do dziś nie przedstawiono rzetelnych analiz potwierdzających konieczność budowy tej trasy. Nie ujawniono też podstawowego dokumentu – Analizy Wielokryterialnej, co oznacza, że decyzje podejmowane są za zamkniętymi drzwiami, bez udziału społeczeństwa!

  CPK ubiega się już o kolejne 79,1 mln zł z funduszy UE na ten projekt bez konsultacji i przedstawienia racjonalności tej inwestycji – my mówimy STOP!

  15 MARCA 2025 – NIE MOŻE CIĘ ZABRAKNĄĆ!

  Brońmy Śląsk przed niszczącą nasz region inwestycją!

  Udostępnij to wydarzenie – niech wszyscy dowiedzą się, co się dzieje! - Wydarzenie dostępne na profilu Sołtys i Rada Sołecka Palowice

Pliki do pobrania:

plakat_protest marzec 2025-5.pdf
Format: pdf, 1.69 MB
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności