Urząd Gminy Mszana
Powróć do: Dla Turysty

Szlakiem platform widokowych

Z Parku Aktywnej Rekreacji w Mszanie przejdziemy na położony powyżej teren Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji malowniczymi schodami, podziwiając jednocześnie dwupoziomową platformę widokową, wzdłuż której ustawione są podświetlane gabiony obrazujące górniczą historię naszego regionu.

I poziom - historia górnictwa

Schody terenowe prowadzą z parku na I poziom platformy, na której znajdują się tablice przedstawiające historię górnictwa na tym terenie. Jest tu również zamieszczona tablica informująca o dofinansowaniu projektu, na której znajduje się ciekawostka turystyczna – tak zwany suchy stempel. Turyści odwiedzający platformy mogą za pomocą ołówka lub kredki odmalować sobie na kartce czy widokówce pieczątkę projektową.

II poziom - opisy kopalń

II poziom platformy mieści się na górnym parkingu GOKiR-u. Znajduje sie tu 6 kolejnych tablic ze zdjęciami i opisami kopalń. Turysta może się tu zapoznać z historią kopalń, zarówno tych już nieistniejących, jak: KWK 1 Maja i KWK Moszczenica oraz opisami kopalni Borynia, Jastrzębie, Zofiówka i Marcel. Tablice są skierowane w strony, w których istniały lub nadal istnieją opisywane zakłady górnicze.

Inwestycja  została zrealizowana z projektu pn. „Szlakiem wież i platform widokowych Euroregionu Silesia", współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa RP „Przekraczamy granice”, w ramach programu INTERREG V-A Republika Czeska - Polska 2014 - 2020.

Więcej o projekcie