Urząd Gminy Mszana
Powróć do: Dla Turysty

Trasy rowerowe

Czerwona trasa rowerowa

Przez Mszanę, Połomię i Gogołowę biegnie czerwona trasa rowerowa. Prowadzi ona:

  • przez Mszanę: od ulicy Górniczej na granicy Mszany z Jastrzębiem-Zdrojem, przez ulice Ks. Styry, Mickiewicza, Konopnickiej, 1 Maja, Chabrową, Wodzisławską, Połomską,
  • przez Połomię: ulicą Folwark, Przyległą, Centralną, Szkolną, Szybową, Wiejską
  • przez Gogołowę: ulicą Leśną i Jastrzębską

Na Żelazny Szlak

Tuż za granicą Mszany, w jastrzębskiej dzielnicy Moszczenica, znajduje się wjazd na Żelazny Szlak Rowerowy. To 55-kilometrowa pętla poprowadzona po pograniczu polsko-czeskim, a dokładnie przez tereny 5 gmin: Godów, Jastrzębie-Zdrój i Zebrzydowice, a także czeską Karwinę i Piotrowice koło Karwiny.

Pętla główna ma 55km długości, ale istnieje również pętla alternatywna, która daje rowerzystom możliwość wyboru kilku wariantów trasy. Najkrótszy wariant ma 34km. Część trasy stanowi bardzo wygodna droga rowerowa z mineralno-żywiczną nawierzchnią, która poprawia komfort jazdy. Odcinek ma 15km i utworzony został na nasypie dawnej linii kolejowej. Jest wyłączony z ruchu samochodowego, a co kilkaset metrów znajdują się miejsca odpoczynkowe z ławką, stolikiem i stojakiem rowerowym, a także cztery duże Miejsca Obsługi Rowerzystów. Kolejny odcinek wyłączony z ruchu samochodowego i utworzony na nasypie dawnej linii kolejowej jest w Łaziskach. Ma on niemal 1,5km długości i jedno Miejsce Obsługi Rowerzystów. Pozostała część szlaku po polskiej stronie (ok. 15km) poprowadzona jest drogami publicznymi o małym natężeniu ruchu, a kilkaset metrów w Godowie – drogą szutrową.