Zawody zaprzęgów Konnych "Między grzywą a ogonem"
W niedzielę 11 lipca na boisku sportowym w Gogołowej odbyły się Amatorskie Zawody Zaprzęgów Konnych „Między grzywą a ogonem”, organizowane w ramach projektu: „Wszyscy jesteśmy tacy sami. Integracja społeczna – przekraczanie barier niepełnosprawności”. Projekt był współfinansowany z darowizny Fundacji JSW.
Ujeżdżanie i wyścigi zaprzęgów
Zawody rozpoczęły się rano od konkurencji ujeżdżenia, a po południu odbyła się druga, bardzo widowiskowa część imprezy - rywalizacja zaprzęgów konnych między przeszkodami. Przez cały dzień dzieci uczestniczyły w różnych zabawach i konkurencjach, za które otrzymywały nagrody.
Podczas imprezy, której patronował także prezes Śląskiego Oddziału Związku Hodowców Koni w Katowicach, przedstawiona została ewolucja i znaczenie konia hodowlanego w naszym regionie.
- Powinniśmy pamiętać, że koń to nie przeżytek i zacofanie, lecz wspaniała tradycja. Koń od zawsze był związany z kulturą Górnego Śląska. Wykorzystywany był w pracach na roli, jako środek transportu i przemieszczania się osób, jak i powszechnie stosowany w kopalniach - mówi Adam Antończyk, dyrektor Gminnego Ośrodka Sportu w Mszanie, który był głównym organizatorem imprezy.
Hipoterapia i warsztaty
W obecnych czasach koń wykorzystywany jest przez człowieka w hipoterapii do rekreacji ruchowej, sportowej oraz aktywnego spędzania czasu wolnego, co dokładnie zostało zaprezentowane podczas warsztatów hipoterapii, w której udział brały zarówno dzieci, jak i osoby z niepełnosprawnością. - Niemałe zainteresowanie wzbudziły również warsztaty jazdy konnej. Uczestnicy mieli możliwość czesania, głaskania, a nawet przytulania bardzo łagodnie usposobionych zwierząt - dodaje dyrektor GOS.
Zarażali radością
Pomimo niepewnej aury udało się szczęśliwie przeprowadzić zawody oraz wszystkie zaplanowane atrakcje. Wydarzenie wpisało się w akcję Gminy Mszana #zarażamyradością