Miasto w Czechach, w kraju morawsko-śląskim. Liczy około 3100 mieszkańców. Leży w malowniczej dolinie między wzgórzami i górami, na wysokości 512 metrów nad poziomem morza. Najwyższy szczyt na terytorium Budišova wynosi 3,3 km długości - Czerwona Góra (749 m), wznosi się nad Guntramovicami 6 km na zachód od miasta.
Krajobraz tworzą pofałdowane wzgórza i łagodne grzbiety, w kilku miejscach jest poprzecinany głębokimi dolinami rzek. Do miasta Budišov nad Budišovkou należą trzy miejscowości: Guntramovice, Podlesi i Stare Oldřůvky.
Miasto cechuje się malowniczą przyrodą, jest tu ciekawa sieć ścieżek rowerowych, wiele lasów, zbiornik wodny, auto kamping oraz Muzeum Łupka.
Umowę partnerską pomiędzy gminą Mszana a Budišovem nad Budišovkou podpisano 4 czerwca 2013. Zakłada współpracę samorządów na płaszczyźnie kultury, rekreacji i sportu, turystyki, oświaty, współdziałanie Ochotniczych Straży Pożarnych. Współpraca ma też na celu integrację mieszkańców. Wspólnie z Budišovem gmina Mszana realizuje projekty unijne nastawione na promocję turystyki i rekreacji dla mieszkańców pogranicza.
Wieś gminna w kraju morawsko-śląskim, w powiecie Frýdek-Místek w Republice Czeskiej. Leży w historycznym regionie Moraw - około 8 kilometrów na zachód od miasta Frýdek-Místek, nad rzeką Ondřejnice. Znajduje się na głównej trasie z Ołomuńca przez Czeski Cieszyn do Polski.
W miejscowości do dziś znajduje się zabytkowy kościół z XIV wieku – to największa atrakcja turystyczna Fryčovic. Poza tym jest tu kryty basen i wielofunkcyjna hala sportowa, która daje możliwość uprawiania sportów przez cały rok. Hodowla koni i klub jeździecki służy okolicznym mieszkańcom i turystom. Miejscowość jest też dobrze wyposażona w sieć handlową i dużą liczbę małych zakładów rzemieślniczych. Najwyżej położonym punktem miasteczka jest wzgórze Sovinec o wysokości 354 metrów, który obecnie służy jako zagroda, w której znajduje się hodowla stada jeleni.
Przez wieś prowadzi trasa rowerowa nr 6006, która jest jedną z tras dla rowerów trackingowych, wiodąca podnóżem Beskidów i wokół jeziora Olešná.
Umowa partnerska między Gminą Mszana i Gminą Fryčovice została parafowana 3 czerwca 2011 roku. Na jej podstawie możliwa jest wspólna realizacja projektów w ramach Euroregionu Silesia.
Gmina Griesstätt położona jest w południowo – wschodniej Bawarii w Niemczech nad rzeką Inn, między dużymi ośrodkami miejskimi, jakimi są Monachium i Salzburg. Od południa Griesstätt graniczy z pasmem górskim - Górami Kaiser - położonymi na granicy z Austrią. Góry Mangfall otaczają teren gminy od zachodu, a od wschodu jezioro Chiemsee ze słynnym zamkiem Ludwika II. Gmina i okolice rzeki Inn stanowią jedną z najstarszych osad na starej bawarskiej ziemi.
Region Chiemsee-Alpenland to jeden z najbardziej zróżnicowanych krajobrazów w Bawarii. Lodowce z epoki lodowcowej ukształtowały kiedyś ten krajobraz jak z książki z obrazkami. Alpy Chiemgawskie i Mangfall tworzą ostatnie pogórze Alp Bawarskich. Kiedy spojrzymy na południe na szczyty regionu, zobaczymy oszałamiający łańcuch Alp prowadzący do Austrii i Włoch. Jeśli spojrzymy na północ, rozciąga się przed nami piękne podnóże Alp ze wzgórzami i jeziorami z kąpieliskami, lasami i łąkami kwiatowymi, wrzosowiskami i alpejskimi pastwiskami.
Liczne szlaki piesze i rowerowe prowadzą przez pagórkowate pola, lasy i łąki. Przez gminę Griesstätt przebiegają liczne dobrze oznakowane trasy turystyczne: ścieżka rowerowa Inn, ścieżka rowerowa Mozarta, ścieżka rowerowa Alz-Inn, ścieżka rowerowa Wasserburg, ścieżka Rosenheim. Gmina Griesstätt jest członkiem Stowarzyszenia Chiemsee Alpenland Tourismus.
Deklaracja partnerska między Gminą Mszana i Gminą Griesstätt została parafowana dnia 12 października 2007 roku. Współpraca polega przede wszystkim na wymianie kulturalnej, społecznej, naukowej i gospodarczej oraz służy wspieraniu przyjaźni między naszymi gminami w zjednoczonej Europie.
Houdain leży we Francji, około 30 km od Arras w regionie Pas de Calais. Liczy ok. 8 tys. mieszkańców. Mieszkająca tam liczna społeczność polonijna była zainteresowana nawiązaniem kontaktów z podobnej wielkości gminą w Polsce. Do pierwszego spotkania władz gminy Mszana z Polonią skupioną z Komitecie Towarzystw Miejscowych w Houdain doszło podczas wizyty wójta Mirosława Szymanka we Francji w dniach 12-15 października 2011 roku. Wójt gościł wówczas z delegacją innych śląskich samorządowców na konferencji szefów gmin górniczych w mieście Arras w regionie Pas de Calais.
Komitet Towarzystw Miejscowych w Houdain ma na celu ochronę tradycyjnych wartości kulturalnych dla Francuzów polskiego pochodzenia zamieszkających w Houdain i okolicy. Wzajemne kontakty gminy Mszana z gminą Houdain nabrały tempa po tym, jak w dniach 9-10 sierpnia 2012 r. w Mszanie z prywatną wizytą gościł Marek Kopaczyk, mer Houdain. Zaprosił on delegację naszej gminy do wizyty we Francji, okazją były obchody 90-lecia miejscowego chóru "Echo". Do wizyty doszło w dniach 18-22 października 2012 roku. Została wówczas zawiązana współpraca, głównie na poziomie domów kultury, stowarzyszeń i szkół. Najprężniej rozwijają się kontakty z miejscową Polonią.