90 urodziny świętuje Józef Musioł - Honorowy Obywatel Gminy Mszana
Piękny jubileusz 90-lecia urodzin świętuje dziś Pan Józef Musioł - doktor nauk prawnych, sędzia Sądu Najwyższego w stanie spoczynku, pisarz, działacz społeczny, propagator śląskiej historii i kultury. Jest również pierwszym Honorowym Obywatelem Gminy Mszana. Tytuł ten Rada Gminy nadała mu Uchwałą Nr XXX/50/2013 w dniu 27 czerwca 2013 r.
Dostojnemu Jubilatowi składamy najserdeczniejsze życzenia długich lat życia w jak najlepszym zdrowiu, wiele radości, uśmiechu, spokoju i życzliwości.
Kim jest Józef Musioł
Józef Musioł jest pierwszym Honorowym Obywatelem naszej gminy. Uchwałę w sprawie nadania Mu tytułu Rada Gminy Mszana podjęła 10 lat temu, w czerwcu 2013 roku.
Urodził się w Połomi, pochodzi z rodziny o powstańczych tradycjach. Jego ojciec był uczestnikiem trzech powstań śląskich, podobnie jak pięciu braci jego matki. Jako kilkuletni chłopak Józef Musioł został łącznikiem Armii Krajowej. Z Połomi przeprowadził się wraz z rodziną do sąsiedniej Moszczenicy, szkołę średnią skończył w Wodzisławiu Śląskim, a studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.
Po studiach rozpoczął pracę w sądownictwie. Przeszedł wszystkie szczeble awansu: od aplikanta, asesora, sędziego Sądu Powiatowego w Rybniku, sędziego Sądu Wojewódzkiego w Katowicach, do Sądu Najwyższego. Pełnił wiele funkcji: był wiceministrem sprawiedliwości (od 1983 do 1990) oraz zastępcą, a później dyrektorem (1989 - 1990) Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce.
Współautor - jako członek kierownictwa Stronnictwa Demokratycznego - przywrócenia m.in. instytucji prezydenta RP, Trybunału Stanu, powołania Trybunału Konstytucyjnego i Rzecznika Praw Obywatelskich.
Na stałe mieszka w stolicy, gdzie przez lata propagował śląskość w Towarzystwie Przyjaciół Śląska w Warszawie. Jest autorem licznych książek i artykułów ukazujących losy mieszkańców naszego regionu. Jest osobą o licznych zainteresowaniach. Tworzył i prowadził przez wiele lat teatr faktu „Sąd Młodych” w Teatrze Ziemi Rybnickiej, był inicjatorem, współorganizatorem i dyrektorem Rybnickich Dni Literatury.
Jest zdobywcą wielu prestiżowych nagród: drugiej nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Literackim o „Złotą Lampkę Górniczą”, nagrody „Poglądów”, nagrody im. Stanisława Ligonia. Za zasługi dla kraju otrzymał Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.