Analizy sytuacji hydrologicznej IMGW wskazują na wysokie zagrożenie suszą
Bieżące analizy sytuacji hydrologicznej Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wskazują na wysokie zagrożenie suszą. Na przełomie kwietnia i maja sytuacja uległa znacznemu pogorszeniu ze względu na brak wydajnych opadów atmosferycznych i wysokie usłonecznienie. O wysokim stopniu zagrożenia suszą wskazują niskie stany wód w rzekach oraz niska wilgotność gleby.
„Niedobór opadów i wysokie wartości temperatury powietrza oraz zmniejszające się rezerwy zasobów wodnych powodują wzrost zagrożenia pożarowego, szczególnie w lasach, gdzie w ostatnim czasie Straż Pożarna notuje od 50 do 70 pożarów dziennie. W sumie od 1 do 10 maja wybuchło już 547 pożarów lasów. W tym roku szczególnie dużo interwencji miało miejsce w marcu – 10 razy więcej niż w ubiegłym roku w tym samym okresie. Modele meteorologiczne IMGW-PIB wskazują na rosnące zagrożenie pożarowe lasów, w szczególności w centralnej części kraju”.
Wobec powyższego Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego ostrzega przed wysokim zagrożeniem pożarowym szczególnie w lasach i kieruje apel o rozsądek - Nie wypalaj traw.
Wiele osób wypala trawy i nieużytki rolne, tłumacząc swoje postępowanie chęcią użyźniania gleby. Rzeczywistość wskazuje, że wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym – ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza. Podczas wypalania trawy często dochodzi do utraty kontroli nad ogniem, co w konsekwencji prowadzi do wielopowierzchniowych pożarów obejmujących swoim zasięgiem zabudowania i lasy.
Za takie działania mogą grozić kary pozbawienia wolności, aresztu lub grzywny, mówią o nich ustawy:
- ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2018 r., poz. 142 z późn. zm.), art. 124. „Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”. Art. 131 pkt. 12: „Kto (...) wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary… – podlega karze aresztu albo grzywny”.
- ustawa z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz. U. z 2017 r. Nr 12, poz. 59 z późn. zm.), art. 30 ust. 3 „w lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności: rozniecenia ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego, korzystania z otwartego płomienia, wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych”.
- Ponadto ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz. U. z 2017r. poz. 2204 z późn. zm.) oraz ustawa z dnia 20 maja 1971r. Kodeksu wykroczeń (Dz. U. z 2018 r., poz. 618 z późn. zm.) stanowią, że za czynności które mogą spowodować pożar może grozić kara pozbawienia wolności od roku do lat 10”, kara grzywny lub aresztu.
Zobacz więcej:
Kampania Stop pożarom traw
Sytuacja hydrologiczna w Polsce