Ustawienia

Dni Energii w Katowicach. Co dalej z uchwałą antysmogową

17 września nasz gminny ekodoradca, pani Monika Guzy-Woźnicka, brała udział w II Metropolitalnych Dniach Energii w Katowicach, zorganizowanych przez Miasto Katowice oraz Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię.

Misja ekodoradców

Było mądrze i zabawnie jednocześnie. Mieszkańcy Katowic mogli spotkać się z ekodoradcami, uczestniczyć w panelach dyskusyjnych i mini wykładach. Tematem przewodnim była: Efektywność energetyczna, adaptacja do zmian klimatu, informacje o dotacjach związanych z modernizacją systemów grzewczych.

Od 11.00 do 12.00 trwał panel dyskusyjny pt. „Rola ekodoradców w realizacji celów Programu ochrony powietrza dla województwa śląskiego". Spotkanie poprowadził prof. dr hab. inż. Andrzej Szlęk z Politechniki Śląskiej. Panelistami byli: Piotr Bożek - kierownik Referatu ds. wdrażania uchwały antysmogowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego oraz ekodoracy z Subregionu Północnego i Zachodniego Województwa Śląskiego, gmin Mszana, Zawiercie, Bojszowy, Nędza i Piekary Śląskie.

Idea ekodoradctwa wiąże się nierozerwalnie z łączeniem życia zawodowego z osobistym. To swoista misja!

Uchwała antysmogowa - co dalej

- Uchwała antysmogowa dla województwa śląskiego w obliczu zaistniałej sytuacji na rynku energetycznym budzi szereg kontrowersji. Pragnę zdementować pogłoski na temat wstrzymania jej obowiązywania na terenie naszego województwa. Podczas szeregu paneli dyskusyjnych rozmawiałam z Panem Piotrem Brożkiem - Kierownikiem Referatu ds. wdrażania uchwały antysmogowej w Urzędzie Marszałkowskim województwa Śląskiego. Dementuje on wszelkie pogłoski, jakoby wstrzymano jej obowiązywanie czy czasowo zawieszono - mówi Monika Guzy - Woźnicka. - Pragnę nadmienić, że województwa naszego kraju mają różne rozwiązania antysmogowe, to co obowiązuje w województwie małopolskim czy opolskim, nie ma przełożenia na nasze województwo - dodaje.

Przypominamy wytyczne wynikające z obowiązujących nas przepisów:

• wymiana do 31.12.2021 r., gdy wiek kotła jest powyżej 10 lat (2006 r. i starsze) oraz dla instalacji bez tabliczek znamionowych,
  • wymiana do 31.12.2023 r., gdy wiek kotła jest w przedziale od 5 do 10 lat (od 2007 r. do 2012 r.),
  • wymiana do 31.12.2025 r., gdy wiek kotła jest poniżej 5 lat (od 2013 r. do 31.08.2017 r.),
  • wymiana do 31.12.2027 r., gdy kocioł jest klasy 3 lub 4 wg normy PN-EN 303-5:2012.

Ponadto:

Podmioty posiadające instalacje wydzielające ciepło lub wydzielające ciepło i przenoszące je do innego nośnika (tzw. miejscowy ogrzewacz powietrza np.: kominek, piec) powinny wymienić instalacje na spełniającą wymagania Rozporządzenia Komisji (UE) 2015/1185 z dnia 24.04.2015. do 31.12.2022 r. chyba że, instalacja:

• osiąga sprawność cieplną min 80 % lub
  • jest wyposażona w urządzenie do redukcji emisji pyłu.

Pliki do pobrania:

Kiedy wymienić piec
Format: pdf, 42.97 kB

Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.