Gmina Mszana wysoko w rankingu „Gmina Dobra do Życia”
Pod koniec zeszłego roku Serwis Samorządowy PAP opublikował pełne wyniki rankingu „Gmina Dobra do Życia” z wartością Wskaźnika Jakości Życia dla każdej z 2477 gmin w Polsce. Gmina Mszana zajęła III miejsce spośród gmin powiatu wodzisławskiego i 696 miejsce wśród 2477 gmin w całej Polsce.
Wyżej w rankingu znalazły się w powiecie tylko Godów (517 miejsce) i Marklowice (602 miejsce). Kolejne w naszym regionie były: Świerklany (904), Gorzyce (942), Lubomia (944), Jastrzębie-Zdrój (1014), Radlin (1076), Rydułtowy (1108), Wodzisław Śląski (1150), Pszów (1316). Wskaźnik Jakości Życia w tych gminach waha się od 54,36 do 50,87 (nasza gmina - 53,39). Dla porównania - najwyżej notowana gmina w Polsce, czyli Kleszczów z woj. łódzkiego - ma wskaźnik 68,17, a zamykające zestawienie lubelskie Horodło - 37,74.
Ranking został opracowany na podstawie 63 wskaźników cząstkowych. Zbadano m.in. dostępność zieleni, walory estetyczne krajobrazu oraz zanieczyszczenie środowiska, wydatki inwestycyjne, jakość dróg, sieci wodociągów i kanalizacji, poziom edukacji, liczbę żłobków i przedszkoli, a nawet zasoby bibliotek. Pod uwagę wzięto bardzo wiele wskaźników, dotyczących środowiska naturalnego, rozwoju demograficznego, rozwoju społeczno-ekonomicznego, rynku pracy, warunków mieszkaniowych i energii, infrastruktury osadniczej i ładu przestrzennego, zdrowia i bezpieczeństwa, dostępności i jakości usług, kultury i rekreacji, a także aktywności społecznej. Były takie, na które samorządy mają wpływ, i takie, które trudno zmienić, ale na jakość życia oddziałują. Wszystkie razem tworzą Wskaźnik Jakości Życia, a jego wartość stała się podstawą lokaty w rankingu – im wyższa, tym wyższe miejsce.
W podsumowaniu zwrócono uwagę, że „wskaźnik jakości życia nie jest aż tak bardzo mocno zróżnicowany. Gminy w tych najniższych poziomach jakości życia i w tych najwyższych oddalone są od siebie o 20-30 proc. To dobry znak – komentował prof. dr hab. Przemysław Śleszyński z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk.