Jubileusz 60-lecia powstania i 20-lecia reaktywacji KGW Gogołowa
Jubileusz 60-lecia powstania i 20-lecia reaktywacji świętowały 26 sierpnia panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Gogołowej. Uroczystości odbyły się w połomskim kościele oraz Ośrodku Kultury.
Historia stowarzyszenia
Historię gogołowskiej organizacji nie jest łatwo odtworzyć, bo zaginęły stare kroniki, a Koło kilkakrotnie zawieszało działalność i ponownie ją wznawiało. Organizacja powstała w 1960 roku z inicjatywy pani Stańkosz z ówczesnego dworu. Tak więc jubileusz przypadał na 2020, jednak ze względów pandemicznych, świętowany był dopiero w tym roku, 26 sierpnia.
Wspomniana pani Stańkosz, mieszkająca w dawnym dworze w Gogołowej, prowadziła tam również grupę artystyczną. Gdy jej zabrakło, Koło na jakiś czas przestało funkcjonować (w połowie lub pod koniec lat 60-tych). W 1968 roku organizacja wznowiła działalność pod wodzą Renaty Grabiec, w kole działała również Gertruda Wija, pod której czujnym okiem młodsze gospodynie uczyły się "warzić" i szyć. W 1970 r. stery w Kole Gospodyń przejęła Anna Sobek.
Od 1971 roku Kołem kierowała Renata Matejek, która prowadziła organizację przez kolejnych 20 lat. Gospodynie spotykały się w remizie strażackiej albo w budynku Kółka Rolniczego, organizowały biesiady i zabawy taneczne.
W latach 1991-1994 przewodniczącą KGW była Alicja Jurkiewicz. Na temat działalności Koła w tym okresie niewiele wiadomo, bo przewodnicząca wyjechała z Gogołowej, a wraz z nią zaginęły dokumenty organizacji. Przez kolejnych 7 lat nie było komu organizować spotkań KGW w Gogołowej.
Reaktywacja
- Ale że nasze baby ze wsi roznosi energia, w 2001 roku KGW zaś sie odrodziło. Teraz chyciła sie za to Danka Michalik. I dobrze, bo dzięki temu dziś świętujemy 20-lecie reaktywacji Koła i jubileusz jego 60-letniej historii - mówi Renata Sobik, członkini KGW. - Z okazji jubileuszu życzymy se zdrowia, szczęści, pomyślności, nowych twórczych pomysłów, następnych jubileuszy, by członkostwo przechodziło z pokolenia na pokolenie oraz wytrwałości i błogosławieństwa Bożego - dodaje.
Panie są aktywne na wielu polach, przede wszystkim stawiają na spotkania przy stole, kultywowanie tradycji, również kulinarnych oraz wycieczki. Już tradycją stały się coroczne spotkania opłatkowe, gogołowskie gospodynie zaczęły też co roku organizować "szkubaczki", które z czasem stały się ważnym elementem kultywowania tradycji. Z inicjatywy Danuty Michalik powstała Izba Regionalna, z autentycznymi sprzętami z wiejskiej izby początku XX wieku. Chwilowo Izba nie działa, bo stary budynek remizy został zburzony, ale jest dla niej planowane miejsce w nowym obiekcie, którego budowa już ruszyła.
Aktywne w swojej społeczności
Zarząd Koła stanowią obecnie: Danuta Michalik - przewodnicząca, Mariola Zoremba - wiceprzewodnicząca, Mariola Dusza - skarbnik, Monika Dymowska - sekretarz. Do KGW należy około 50 członkiń.
Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się od Mszy św. w połomskim kościele. Proboszcz Marek Długajczyk pięknie zauważył, że działalność KGW była i jest bardzo ważna, panie są strażniczkami tradycji i wieloma swoimi inicjatywami niosą dobro całej społeczności.
Podczas gali w Ośrodku Kultury, składając życzenia paniom, wójt gminy Mirosław Szymanek podkreślił, że gogołowskie gospodynie w świetny sposób łączą tradycję z nowoczesnością, dzięki czemu mają tak wiele młodych członkiń.
Przewodniczącą Koła od jego reaktywacji 20 lat temu jest pani Danuta Michalik. Z okazji jubileuszu Orderem Serca Matkom Wsi zostały wyróżnione członkinie: Ilona Czarny, Izabela Dziendziel, Małgorzata Kubica, Joanna Krzyształa i Teresa Tyman. Ordery przyznaje Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych.