Narodowe Czytanie 2021: "Moralność Pani Dulskiej" w Mszanie
Wczoraj w auli Przedszkola "Wesoły Dzwoneczek" w Mszanie odbyła się jubileuszowa X edycja ogólnopolskiej akcji czytelniczej Narodowe Czytanie.
Na scenie i na filmie
Wydarzenie zorganizowała Gminna Biblioteka Publiczna w Mszanie, a fragmenty kultowego dramatu Gabrieli Zapolskiej pt. "Moralność Pani Dulskiej" zaprezentowali członkowie Koła Teatralnego, które działa w Szkole Podstawowej im. św. Kazimierza w Mszanie. Aktorzy wystąpili w strojach z epoki, podobnie "z klimatem" została przygotowana scenografia i dekoracje.
Nagrane już wcześniej fragmenty "Moralności Pani Dulskiej" w wykonaniu Koła Teatralnego można obejrzeć na stronie internetowej szkoły oraz na Facebooku.
Klasyka polskiej literatury
Akcja Narodowe Czytanie, której patronuje para prezydencka, ma na celu popularyzację literatury polskiej. Sięga do kanonu lektur szkolnych, by pokazać, że to, co kiedyś czytaliśmy z obowiązku, warto przeczytać z przyjemnością.
Gabriela Zapolska napisała „Moralność pani Dulskiej” jesienią 1906 roku. Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna. Prapremiera sztuki odbyła się 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie.
„Moralność pani Dulskiej” weszła do żelaznego repertuaru polskich teatrów, wznawiano ją wielokrotnie i zawsze z powodzeniem. Odnosiła też sukcesy za granicą. Na podstawie dramatu powstały również filmy, w tym uznawany za pierwszy polski film dźwiękowy obraz z 1930 roku.