Po sesji Rady Gminy Mszana - dwa ważne apele i daty zebrań wiejskich
Zmiany w uchwałach budżetowych, terminy zebrań wiejskich, na których wybierani będą sołtysi i rady sołeckie, Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi na 2023 rok oraz dwa ważne apele podjęła na wczorajszej sesji Rada Gminy Mszana.
Ustalili terminy zebrań
Zebrania Wiejskie, których przedmiotem będzie wybór sołtysów i rad sołeckich na nową kadencję, zgodnie ze Statutami Sołectw zwołuje Rada Gminy Mszana.
- Zebranie w Połomi odbędzie się w poniedziałek, 6 marca 2023 r. o godz. 17.30 w Ośrodku Kultury w Połomi.
- Zebranie Wiejskie w Gogołowej zwołane zostanie w środę, 15 marca 2023 r. o godz. 17.30 w sali Szkoły Podstawowej w Gogołowej.
- Zebranie Wiejskie w Mszanie odbędzie się w czwartek, 16 marca 2023 r. o godz. 17.30 w Gminnym Ośrodku Kultury i Rekreacji w Mszanie.
Apel ws. dodatku gazowego dla wszystkich
Rada Gminy uchwaliła również apel o zniesienie kryterium dochodowego przy przyznawaniu dodatku gazowego na podstawie art. 18 pkt 2 ustawy z dnia 15 grudnia 2022 r. o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu (Dz. U. z 2022 r. poz. 2687).
Obecnie o dodatek mogą się ubiegać właściciele domów ogrzewanych gazem, którzy mają bardzo niski miesięczny dochód: do 2100 zł w przypadku osoby samotnie gospodarującej lub 1500 zł na osobą w gospodarstwie domowym wieloosobowym.
Rada podkreśla, że ustawa w obliczu rosnących cen paliw gazowych jest bardzo potrzebna i społecznie oczekiwana, niemniej wprowadzone w niej kryterium dochodowe uderza w konstytucyjną równość obywateli i sprawiedliwość społeczną. Wprowadzenie kryterium dochodowego w przypadku tzw. "dodatku gazowego" stoi w jawnej sprzeczności z zasadami wcześniej wprowadzonego "dodatku węglowego", czy "dodatku dla gospodarstw domowych", o które ubiegać mogli się wszyscy obywatele, ogrzewający swoje domy tego typu paliwem stałym, bez względu na dochody.
Apel trafi do Prezesa Rady Ministrów, Kancelarii Sejmu i Senatu oraz parlamentarzystów z terenu Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego, a także do rad gmin Subregionu Zachodniego z prośbą o jego poparcie.
Sprzeciw wobec planów linii energetycznej
Niestety, po raz kolejny wrócił temat budowy linii energetycznej 2x400 kV przez teren naszej gminy. W lipcu 2021 roku spółka PSE przedstawiła do konsultacji wstępne studium przebiegu linii, które to studium, co należy podkreślić, było zgodne z zapisami miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego Gmin Godów i Jastrzębie-Zdrój. Koncepcja PSE nie ingeruje w tereny naszej gminy.
Natomiast po protestach grupy mieszkańców miasta Jastrzębie-Zdrój powstał alternatywny projekt przebiegu linii, ingerujący w teren Gminy Mszana. Koncepcja jastrzębska została przedstawiona 8 lutego 2023 r. podczas spotkania z udziałem parlamentarzystów, władz miasta, natomiast z pominięciem przedstawicieli Gminy Mszana i Gminy Godów, która również będzie mieć problem z nową trasą.
Na sesji Rada Gminy Mszana podjęła więc uchwałę, w której wyraża zaniepokojenie i stanowczy sprzeciw wobec planów poprowadzenia przez teren Gminy Mszana linii elektroenergetycznej 2x400 kV w ramach inwestycji prowadzonej przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Inwestycji takiej nie ma w planach zagospodarowania przestrzennego, linia ingeruje w tereny mieszkaniowe oraz przeznaczone pod inwestycje. Ponadto nowa sieć byłaby kolejną ingerencją w teren gminy, przez którą przebiega już autostrada, planowana jest budowa szybkiej kolei i Drogi Głównej Południowej.
Jak wskazano w uchwale, takie działanie powoduje podważenie zasady zaufania społecznego do działań państwa.
Uchwała trafi do Parlamentarzystów z terenu Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego, do Spółki Polskie Sieci Elektroenergetyczne, władz Miasta Jastrzębie-Zdrój i Gminy Godów.