Po sesji Rady Gminy Mszana - zmiany w budżecie i pożyczka na ekodotacje
Na poniedziałkowej sesji, 28 marca, Rada Gminy Mszana przyjęła uchwałę w sprawie zaciągnięcia pożyczki z WFOŚiGW na dotacje dla mieszkańców do wymiany starych pieców centralnego ogrzewania. 410 tys. złotych zostanie przeznaczone na sfinansowanie dotacji na zakup kotłów gazowych i na pellet. W ogłoszonym w styczniu i lutym br. naborze i naborze uzupełniającym wpłynęły 82 takie wnioski.
Zmiany w WPF i budżecie
Pożyczka będzie podlegać spłacie z dochodów własnych Gminy, począwszy od stycznia 2024 roku i nie później niż do 31 grudnia 2029 roku. Po 4 latach spłaty możliwe będzie jej umorzenie w 30%, jeśli środki zostaną przeznaczone na inne zadania proekologiczne.
Uchwalono również zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej i w budżecie Gminy na 2022 rok, podyktowane m.in. zapisami ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. W budżecie wygospodarowano 5 tys. zł jako dotację celową na pomoc finansową - zakup samochodu służbowego dla Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego.
Wprowadzono do budżetu zadanie w ramach projektu grantowego: "Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym" - Granty PGR" w kwocie prawie 30 tys. zł. Jest to program, z którego środki gmina przeznaczy na zakup laptopów dla dzieci z rodzin pegeerowskich.
Programy i ekwiwalent
Został także uchwalony Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2022 – 2025, Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Mszana w 2022 roku, Program osłonowy „Wzmacniany Senior” na rok 2022. Rada uchwaliła również wysokości ekwiwalentu pieniężnego dla członków ochotniczych straży pożarnych.
O pomocy humanitarnej
Na posiedzeniu Rady została również przedstawiona informacja koordynatora gminnego o pomocy humanitarnej udzielanej obywatelom Ukrainy. Od początku trwania wojny w Ukrainie, Gmina Mszana przyjęła 126 uchodźców, w tym do domów prywatnych 85 i do miejsc zakwaterowania zbiorowego 63.
19 osób opuściło teren naszej gminy i przemieściło się do innych miejscowości w kraju lub za granicą Polski.
Aktualnie na terenie naszej gminy przebywa 106 obywateli Ukrainy, w tym w domach prywatnych 80 i w tzw. miejscach samorządowych 26.
Wsród nich jest 53 dzieci i młodzieży do lat 18, 48 kobiet i 5 mężczyzn.
Zakwaterowanie na terenie gminy Mszana prowadzone jest na dwa sposoby:
1. miejsca noclegowe oferowane przez naszych mieszkańców w budynkach prywatnych, aktualnie jest to 80 miejsc
2. zorganizowane przez gminę w budynkach publicznych, jako miejsca zamieszkania zbiorowego:
- Szatnia Sportowa w Mszanie – 26 miejsc, wszystkie zajęte
- Parafialne salki katechetyczne – 18 miejsc, wszystkie wolne
- Świetlica OSP Połomia – 20 miejsc, wszystkie wolne
Gmina czynnie pomaga obywatelom Ukrainy w rejestracji w Urzędzie Pracy i pozyskaniu ofert pracy. Już kilkoro naszych gości z Ukrainy dostało i przyjęło skierownia do pracy oraz na staże, m.in. kobiety do szpitala jako sanitariuszki i salowe, oferty firm gastronomicznych i budowlanych.
Do gminnych placówek oświatowych uczęszcza już ponad 30 ukraińskich dzieci. Uczniowie zostali przyjęci do oddziałów zgodnie z wytycznymi MEiN na podstawie dokumentów okazanych przez rodziców bądź opiekunów prawnych oraz oświadczeń opiekunów o sumie lat nauki za granicą. Uczniowie otrzymali wyprawki szkolne ufundowane przez nauczycieli i rodziców. Uczniom zapewniono możliwość korzystania z gorącego posiłku w stołówce szkolnej. Opłaty zostały uregulowane przez pracowników szkoły i rodziców. Uczniowie otrzymali także laptopy, dzięki którym mogą uczestniczyć w zdalnych lekcjach prowadzonych przez nauczycieli z Ukrainy.