Rada Gminy przyjęła stawki podatkowe na 2025 rok
O 2% wzrośnie w przyszłym roku stawka podatku od nieruchomości. To kompromis pomiędzy planowaną 3-procentową podwyżką stawek, a propozycją kilku radnych, aby pozostawić je na tegorocznym poziomie. Opłata za psa i opłata targowa pozostaną na tegorocznym poziomie. Wzrosną niektóre stawki podatku od środków transportu i za grunty związane z działalnością gospodarczą. Uchwały podatkowe były przyjmowane na sesji Rady Gminy 25 listopada.
Dlaczego wzrosną podatki?
- Z pewnością nikt z nas nie chce płacić więcej, ale w sytuacji, gdy wszystko drożeje, samorząd musi mieć środki na realizowanie zadań obligatoryjnych, takich jak utrzymanie szkół, kultury i sportu, działalność administracyjną czy dotowanie organizacji pożytku publicznego. Do tego dochodzą oczekiwania mieszkańców co do inwestycji - budowy i remontów dróg, oświetlenia ulicznego, modernizacji obiektów, tworzenia przyjaznej przestrzeni publicznej. Na to wszystko potrzebne są pieniądze, a te pochodzą z podatków oraz środków zewnętrznych, które intensywnie pozyskujemy - mówi z-ca wójta gminy, Błażej Tatarczyk.
Będzie to prawdopodobnie najniższy wzrost stawek w porównaniu z gminami ościennymi, gdzie podatki w 2025 roku wzrosną od 2,7 do nawet 10%. Wyższą stawkę ustalono tylko za grunty związane z działalnością gospodarczą (1,38 zł). W podatku od środków transportu nastąpi wzrost stawki o 3% dla samochodów ciężarowych o masie 12-13 t, 13-14 t, 14-15 t i powyżej 15 ton, które były stosunkowo niskie. W pozostałych kategoriach zostały utrzymane stawki na tegorocznym poziomie.
Pozostawiono również opłatę od posiadania psa w kwocie 35 zł, apelując jednocześnie, aby mieszkańcy sumiennie zgłaszali psy do tej opłaty. Na tegorocznym poziomie zostaje też opłata targowa (20 zł za mb). Jest ona w naszej gminie pobierana w zasadzie tylko podczas odpustów.
W dyskusji nad podatkami na Komisjach Rady Gminy podnoszony był temat zwiększonego obciążenia mieszkańców w związku z modernizacją ewidencji gruntów i budynków, którą przeprowadzało Starostwo Powiatowe. Modernizacja objęła wszystkie gminy powiatu i wszędzie wiązała się ze wzrostem podatku do zapłaty, w związku z nowymi obmiarami i zmianą klasyfikacji gruntów. Nowe decyzje podatkowe są już wydawane na podstawie danych ze zmodernizowanej ewidencji. Referat Finansów UG opracował już ok. 1500 nowych decyzji, pozostało jeszcze ok. 1700 podatników. Gmina na przeprowadzenie zmian modernizacyjnych ma termin 5 lat, ale planuje się wykonanie wszystkich zmian do końca przyszłego roku. Podatki według nowych obmiarów są w każdym przypadku naliczane od wejścia w życie modernizacji, czyli od kwietnia 2023 roku.
- Gmina Mszana była ostatnią w powiecie gminą, w której przeprowadzono modernizację, w związku z czym nasi mieszkańcy najdłużej płacili na starych zasadach, bez zwiększeń. W innych gminach, mimo modernizacji, podatki również są podnoszone, ponieważ wydatki bieżące co roku są wyższe, jak również oczekiwania mieszkańców co do realizacji zadań remontowych i inwestycyjnych są duże - zwracała uwagę skarbnik gminy.