77 rocznica Marszu Śmierci. Na mogile w Mszanie złożono kwiaty
Przedstawiciele Muzeum Auschwitz-Birkenau, dr Jacek Lachendro i wicedyrektor Andrzej Kacorzyk wraz z Wójtem Gminy Mszana złożyli dziś kwiaty i zapalili znicze na Grobie Ofiar Marszu Śmierci, znajdującym się na cmentarzu w Mszanie.
W tym roku obchodzimy 77 rocznicę ewakuacji niemieckiego obozu zagłady KL Auschwitz-Birkenau.
Pozostały groby
W zbiorowej mogile w Mszanie spoczywają 33 ofiary Marszu Śmierci, które nie przeżyły morderczej ewakuacji ze stycznia 1945 roku. Ich ciała mieszkańcy wsi pochowali na tutejszym cmentarzu.
Wszystkich ofiar było znacznie więcej - z 56.000 więźniów, wyprowadzonych z Auschwitz, zginęło – według różnych szacunków – od 9.000 do nawet 15.000. Ich ciała znaczyły szlak tego straszliwego marszu, w wielu miejscowościach znajdują się mogiły ofiar.
Pielęgnują pamięć
Pamięć o tych szczególnych wydarzeniach pielęgnuje wielu pasjonatów historii. Dziewięć lat temu członek radlińskiego oddziału PTTK, pan Jan Stolarz rozpoczął tradycję Marszów Pamięci. Po jego śmierci, a także na skutek pandemii, wydarzenia te w ostatnich dwóch latach zmieniły nieco formę, nadal jednak są kontynuowane.
Uczestnicy wyruszają z Oświęcimia i pieszo lub samochodami pokonują tę samą trasę, którą przed laty pędzeni byli więźniowie. W tym roku grupka uczestników przyjdzie do Mszany w sobotę, 22 stycznia. W dalszą drogę, do granic z Wodzisławiem, pójdzie z nimi młodzież ze Szkoły Podstawowej im. św. Kazimierza w Mszanie.
Na Grób Ofiar Marszu Śmierci przyjeżdżają też grupy turystów z Izraela. Wizyty te zostały zapoczątkowane 10 lat temu - w czerwcu 2011 roku ponad 30-osobowa delegacja z Izraela wzięła udział w uroczystości odsłonięcia nowych tablic na grobie. Na podstawie m.in. numerów obozowych udało się ustalić nazwiska kilku pochowanych tu byłych więźniów obozu.
Przed pandemią wycieczki z Izraela były częste. Ostatnia duża grupa gościła u nas dwa lata temu, w styczniu 2020 roku, na oficjalnych obchodach 75 rocznicy Marszu Śmierci.