Gmina ma prawo sprawdzić, czy mieszkańcy ogrzewają dom w sposób zgodny z przepisami
Oznacza to wejście na teren posesji i kontrolę kotłowni. Mieszkaniec, który odmówi wstępu na teren swojej nieruchomości naraża się na poważne konsekwencje.
Zgodnie z programem ochrony środowiska każda gmina w województwie śląskim musi corocznie przeprowadzić określoną liczbę kontroli. Ich celem jest sprawdzenie, jak przebiega wymiana kotłów na spełniające wymogi ochrony powietrza.
Oznacza to, że na terenie posesji mogą pojawić się urzędnicy, których celem są oględziny kotła lub pieca, sprawdzenie tabliczki znamionowej czy stosowanego paliwa. Mogą również pobrać próbki popiołu, jeśli nabiorą podejrzenia, że dochodzi do spalania odpadów. Prawo ochrony środowiska pozwala osobom upoważnionym przez Wójta do kontroli wejść na teren nieruchomości mieszkalnej w godzinach 6.00 – 22.00 (art. 379 ust. 2). Ta sama ustawa zobowiązuje kontrolowaną osobę do umożliwienia przeprowadzenia kontroli (art. 379 ust. 6).
Jeśli osoba kontrolowana odmówi wpuszczenia kontroli, urzędnicy mogą wezwać na miejsce Policję, lub zawiadomić ją o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Oznacza to poważniejsze konsekwencje, niż w przypadku ujawnienia podczas kontroli niezgodności kotła z uchwałą antysmogową. Kodeks karny (art. 225 § 1) przewiduje karę do 3 lat pozbawienia wolności dla osoby, która utrudnia lub uniemożliwia przeprowadzenie czynności służbowych, takich jak kontrola w zakresie ochrony środowiska.
Przepis ten nie jest martwym paragrafem – wg statystyk Policji w ubiegłym roku znalazł zastosowanie w odniesieniu do ponad 200 sprawców.
Przypominamy o terminach wymiany kotłów i pieców na paliwa stałe:
- od 2017 r. nie można instalować kotłów na paliwa stałe innych niż 5 klasy (dotyczy każdego rodzaju budynków, nie tylko oddawanych do użytkowania),
- od 1 stycznia 2026 r. zabronione będzie ogrzewanie domów kotłami pozaklasowymi (dopuszczalne będą tylko urządzenia 3 i 4 klasy zamontowane przed 2017 r. oraz 5 klasa),
- od 1 stycznia 2028 r. można będzie używać wyłącznie kotłów 5 klasy.
Zapraszamy do Punktu Informacyjnego Programu Czyste Powietrze w Urzędzie Gminy, gdzie pracownicy urzędu pomagają złożyć wniosek i rozliczyć dotację na wymianę kotła, a także ocieplenie domu: tel. 32 475 97 76, pokój 26.
Projekt zintegrowany LIFE "Śląskie. Przywracamy błękit". Kompleksowa realizacja programu ochrony powietrza dla województwa śląskiego realizowany jest przy dofinansowaniu z Programu LIFE Unii Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
LIFE20 IPE/PL/000007 - LIFE-IP AQP-SILESIAN-SKY