Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) mieści się pod adresem: ul. Górnicza 14 w Mszanie.
Od 2025 roku PSZOK jest czynny w poniedziałki i środy od godz. 8.00 do 13.00 oraz w piątki od 11.00 do 17.00.
Odpady w PSZOK można oddać na podstawie elektronicznej Karty PSZOK, wydawanej w Urzędzie Gminy dla mieszkańców, a jeśli odpady oddaje ktoś w imieniu właściciela posesji - konieczne jest również upoważnienie. Więcej na ten temat przeczytają Państwo TUTAJ
W PSZOK są nieodpłatnie odbierane dostarczone przez mieszkańców gminy następujące selektywnie zbierane odpady: odpady zielone i biodegradowalne, metal, odpady wielkogabarytowe, szkło, tworzywa sztuczne, plastik, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, opony, baterie i akumulatory, świetlówki, przeterminowane leki i chemikalia oraz odpady tekstylne.
Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach jak również Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Mszana wprowadzają różne zadania, m.in.: konieczność zorganizowania selektywnych punktów zbiórek leków przeterminowanych.
Przeterminowane leki uznane są za odpady niebezpieczne, gdyż zbudowane są ze związków chemicznych, które po terminie przydatności stanowią potencjalne zagrożenie dla zdrowia ludzi. Są też szkodliwe dla środowiska naturalnego, ponieważ nawet po dłuższym czasie zachowują dużą aktywność biologiczną.
Przeterminowane leki każdy mieszkaniec Gminy Mszana może nieodpłatnie dostarczać do:
Leki (pastylki, drażetki, maści, jak i leki płynne oraz aerozole) zbierane są w specjalnych pojemnikach, a następnie poddawane termicznej utylizacji. Można wrzucać leki bez opakowań a niezabrudzone papierowe opakowania lekarstw oraz ulotki można wrzucić do niebieskiego worka lub pojemnika na surowce wtórne, natomiast opakowania wielomateriałowe do worka koloru żółtego.
Nie należy wyrzucać przeterminowanych leków ani opakowań po nich jak również starych i zużytych termometrów rtęciowych do kubłów na odpady zmieszane.
Nigdy nie wrzucaj leków do toalety! Oczyszczalnie nie radzą sobie dobrze z takimi substancjami, a ich obecność w wodzie sprawia, że bakterie i wirusy uodparniają się na nie.